İzmir B.B Tramvay Hatları Projesi Kredi görüşmelerinin tamamlanması halinde bu ay içinde ihale ilanı yapılması bekleniyorİzmir B.B Tramvay Hatları Projesi Kredi görüşmelerinin tamamlanması halinde bu ay içinde ihale ilanı yapılması bekleniyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek “Üçkuyular – Konak – Alsancak -Halkapınar (Konak) ve Karşıyaka Tramvay Hattı İhaleleri” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; yabancı finans kuruluşları ile kredi konusunda görüşmeler sürdürülüyor. Kredi görüşmelerinin tamamlanması halinde bu ay içinde ihale ilanı yapılması bekleniyor.
Bilindiği gibi Hazine Müsteşarlığı, projelerin Belediye tarafından kefaletsiz olarak dış kredi ile gerçekleştirilmesine 04 Ekim 2013 tarihinde onay vermişti. Hatırlanacağı gibi, projelerle ilgili olarak Bakanlar Kurulu, Kalkınma Bakanlığı ile Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı onayları geçtiğimiz günlerde alınmıştı. Yapımı planlanan tramvay projeleri ile ilgili bilgiler şöyleydi:
Konak Tramvayı
– Üçkuyular Metro İstasyonu’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ne kadar uzanan hat, Swissotel Büyük Efes’in arkasıdaki Şehit Nevres Bulvarı’ndan Montrö Meydanı ve Şair Eşref Bulvarı’ndaki orta refüjden geçerek TMO siloları önüne ve oradan da Şehitler Caddesi’ni takiben Halkapınar Metro İstasyonu’na ulaşacak.
– Güzergah: Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar – Uzunluk: 13 kilometre
– İstasyon: 21 adet
– Yaklaşık Maliyet: 332 milyon lira Konak Tramvayı
Karşıyaka Tramvayı
– Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek.
– Güzergah: Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir
– Uzunluk: 10 kilometre
– İstasyon: 16 adet
– Yaklaşık Maliyet: 259 milyon lira
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1152/14-21 Ekim 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Reklamlar