İzmir Metrosu perşembe günü ışığı görecekİzmir Metrosu perşembe günü ışığı görecek : İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Metrosu’nda perşembe günü ışığın görüneceğini ve metronun seçime yetişeceğini açıkladı. Bölgesel bir televizyon kanalında gazetecilerin sorularını cevaplayan Kocaoğlu, aday olup olmayacağından metro çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede konuştu.
İzmir’in EXPO 2020 oylamasını kaybetmesine şaşırdığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, uluslararası oylamalarda çok farklı olaylar yaşandığını, sözler verildiğini ancak sonucun tam tersine çıktığını kaydetti. İzmir’in ikinci kez EXPO sınavına girdiğini ve olmadığını aktaran Kocaoğlu, “Önce üzüldük ama sonra ne yapalım, geriye devam etmek kalıyor. Bizim burada çıkarmamız gereken ders, kimseyi suçlamak değil, ‘Biz ne yapıyoruz?’ diye sormak.
Niye aday olduk, amacımız ne? Amacımızı EXPO olmadan gerçekleştirebilir miyiz? İnciraltı’nı asgari müştereklerde birleşip tamamlayabilir miyiz? Dünyada sağlık sektörüyle ilgili bir merkez yaratabilir miyiz, yurtiçi ve yurtdışından gelecek insanlara şifa dağıtabilir miyiz? Buna bakalım.” dedi. “İnciraltı bu haliyle kalsın, daha da yaşanmaz olsun.” diyenler olabileceğine değinen Kocaoğlu, “Ama ben de orada AVM olmaz diyorum. 400 hektar sağlık kampüsü yapacaksınız, 300 dönüm AVM yapacaksınız. Bu olmaz.” diye konuştu.İZMİR’DEKİ SEL GÖRÜNTÜLERİBaşkan Aziz Kocaoğlu, EXPO 2020 oylaması için Paris’te bulunduğu günlerde İzmir’deki yoğun yağmur ve sel baskınlarını da değerlendirdi.
Yağıştan sonra ortaya çıkan manzaranın üzücü olduğunu ifade ederek, “Belli yerlerde sıkıntı yaşandı ama en büyük hasar Yeşildere’de var. İlgili raporları inceledik. Hasarlar nerede varsa değer tespiti yapıldı, bu hafta içinde belli olacak. Vatandaşın çektiği korkuyu, sıkıntıyı ne anlamda telafi edecek? Arkadaşlar arabaları çıkarıyorlar. Orada o anda 42 araç var. Çıkarabileceklerini çıkarıyorlar. Alt geçitte kalan arkadaşlara yardıma koşuyorlar. Bizim itfaiyenin olduğu yerde çukur var. Tabii o görüntüler, itfaiyenin orada olması spekülasyona açık. O gün tüm ekiplerimiz görevinin başında çalıştı. Büyük bir afet, geçmiş olsun diyorum. Küresel ısınmadan dolayı da İzmir, bir aylık yağmuru bir saatte, iki saatte alıyor. Bizim bu yönde çalışmalarımız var.
Yağmur suyu, kanalizasyon suyu ayrımını ilk defa biz başlattık. İzmir bir çanak kent. Bu savunma olarak değerlendirilmesin. Denizin 78 santimetre yükselmesini kaldırabilecek bir kent değil.” dedi.Başkan Kocaoğlu, tartışmalara konu olan Üçyol-Üçkuyular metro hattıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Metroda perşembe günü ışığı göreceklerini söyleyerek, “Bu aşamadan sonra bir problem yok. Seçime yetişir, metroyu görürüz. Tramvayla ilgili gelişmeler var. Arkadaşlarla konuştuk mutabakat sağlayacağız, geçtiği yerlerde yaşayan vatandaşlardan görüş alacağız. Bir yandan kredi üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.ADAYLIK KONUSUCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ABD’de, “Aziz Bey, istediği sürece adayımız.” şeklindeki açıklamasını yorumlayan Kocaoğlu, “Sayın Genel Başkanımız’a teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi her dönemin kendine özgü koşulları var. Siz buna göre hareket etmek zorundasınız. Ben geçen dönem meclisten seçildim.
Halk tarafından seçilmeyi istemek kadar doğru bir şey olamaz. O teveccühü İzmir gösterdi. Yüzde 56,7 gibi bir oyla seçildik. Bu dönem koşullar farklı. 10 senelik bir belediye başkanısınız, belli bir yaştasınız. Koşullara göre hareket etmeniz, durumu izlemeniz, hata yapmamak bunun ön koşulu benim için. CHP bana İzmir’de 10 sene bir numaralı koltuğu vermiş. Benim genel merkezi sıkıntıya sokmam söz konusu değil. Kendimi naza çekme gibi durumum da yok. Belki benden daha iyi olacak bir arkadaş var, ben ona seve seve teslim etmek zorundayım. Ahmet, Hasan, Hüseyin neyse. İki aydan fazla bir süre var. Genel başkan büyük teveccühte bulundu, ben buradan kendilerine kendim ve ailem adına teşekkür ediyorum. İstanbul ve Ankara’da henüz açıklanmadı. ABD dönüşünde çalışmalar biter, açıklamalar başlar diye düşünüyorum.
Bizim hiçbir problemimiz yok.” dedi. AK Parti’nin İzmir adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’la muhtemel yarış hakkında da açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Rakibin elini göreceğiz, netleşecek. Biz de duruma göre ne yapmamız gerekirse yapacağız. Aday olursa ona göre, olmazsa ona göre değerlendireceğiz. Aday netleştikten sonra değerlendirmekte fayda var. Bizim elimiz daha rahat.” şeklinde konuştu.Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, ABD’ye gitmeden önce CHP’li yedi İzmir milletvekilinin kendisiyle görüşerek önseçim talep etmesi tartışmalarına da değinen Aziz Kocaoğlu, “Şimdi yedi arkadaşımız genel merkeze gitmişler. Daha önce de yedi sekiz ilçe başkanımız gitmişti. Siyaset dikenli bir yol, düşe kalka gidiyorsunuz. Zaman zaman bu tür şeylerle karşılaşıyorsunuz.
Ben kin tutmam, tutamam. Eleştiriye açığım. Biz tütün tarlasından başladık çalışmaya, hâlâ çalışıyoruz. Arkadaşların düşüncelerine saygı duymak gerekiyor. Diyelim ki ben milletvekiliyim, 550 kişiden bir tanesiyim. Büyükşehir belediye başkanı olmayı isterim. Ben parlamenter olmayı aklımdan bile geçirmedim. Milletvekili olmazsa bu olsun, cebimize koyalım. Vekil, parlamenterliğini yapacak. 2015 yılına kadar size görev verilmiş, orada kalacaksınız. Bana da martın sonuna kadar süre vermiş, ben de orada kalacağım.” dedi. Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi konusunda ise, “Seçimi açık ara kazanırız.” dedi.

Kaynak : www.zaman.com.tr

Reklamlar