Karabük'te Asırlık buharlı lokomotif restore ediliyor

Karabük’te Asırlık buharlı lokomotif restore ediliyor :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) arasında imzalanan protokolle hurda haldeki asırlık buharlı lokomotif, restore ediliyor.
TCDD Karabük Gar Deposu’nda bulunan, Türkiye’de 39 yıl hizmet verdikten sonra 1987’de hizmet dışı kalan 101 tonluk lokomotif, protokol kapsamında üniversitenin Demir ve Çelik Kampüsü’ne yerleştirilerek restorasyonuna başlandı.
KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, raylı sistemler vadisi olma yolunda çalışmalarını hızla sürdürdüklerini ve bunun yanında bu yolda hizmet vermiş eserlere de sahip çıktıklarını söyledi. Buharlı lokomotifi tenderi ile birlikte üniversitelerine sorunsuz bir şekilde taşıdıklarını anlatan Uysal, “Bir dönemin en önemli ulaşım ve taşıma aracı olan lokomotifler, kendilerini ziyaret etmesini hasretle bekleyen yaşlı insanlar gibi hatırlanmayı beklemektedir.
Tarihe tanıklık etmiş lokomotifin hatırlanacak bir anı olarak kalmasını değil, geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görmesini amaçlamaktayız. Geçmişe olan saygının gereği de bu lokomotifi ihya edip öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Planlamasını daha önceden yaptığımız için arkadaşlarımız hemen restore işlemlerine başladılar. Restore işlemi tamamlandığında tarihimiz üniversitemizde yeniden hayat bulacak” diye konuştu.

Kaynak : www.posta.com.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar