Karabük'te Asırlık buharlı lokomotif restore ediliyor

Karabük’te Asırlık buharlı lokomotif restore ediliyor :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) arasında imzalanan protokolle hurda haldeki asırlık buharlı lokomotif, restore ediliyor.
TCDD Karabük Gar Deposu’nda bulunan, Türkiye’de 39 yıl hizmet verdikten sonra 1987’de hizmet dışı kalan 101 tonluk lokomotif, protokol kapsamında üniversitenin Demir ve Çelik Kampüsü’ne yerleştirilerek restorasyonuna başlandı.
KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, raylı sistemler vadisi olma yolunda çalışmalarını hızla sürdürdüklerini ve bunun yanında bu yolda hizmet vermiş eserlere de sahip çıktıklarını söyledi. Buharlı lokomotifi tenderi ile birlikte üniversitelerine sorunsuz bir şekilde taşıdıklarını anlatan Uysal, “Bir dönemin en önemli ulaşım ve taşıma aracı olan lokomotifler, kendilerini ziyaret etmesini hasretle bekleyen yaşlı insanlar gibi hatırlanmayı beklemektedir.
Tarihe tanıklık etmiş lokomotifin hatırlanacak bir anı olarak kalmasını değil, geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görmesini amaçlamaktayız. Geçmişe olan saygının gereği de bu lokomotifi ihya edip öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Planlamasını daha önceden yaptığımız için arkadaşlarımız hemen restore işlemlerine başladılar. Restore işlemi tamamlandığında tarihimiz üniversitemizde yeniden hayat bulacak” diye konuştu.


Kaynak : www.posta.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar