Kocaelide Tramvay AçılımıKocaelide Tramvay Açılımı :2009 yılındaki yerel seçimler öncesinde kent halkına verdiği sözlerin, tanıttığı büyük projelerin çok büyük bölümünü hayata geçiremeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart seçimleri yaklaşırken, arka arkaya ihaleler açıyor.
HAFİF RAYLI SİSTEM
Büyükşehir Belediyesi, yıllar önce yapılması gereken Kandıra Köprülü Kaşağı, Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı inşaatlarına geçtiğimiz aylarda başlamış, yıllardır bekletilen Kapalı Pazar yeri için aralık ayında ihaleye çıkılacağını açıklamıştı. Büyükşehir, şimdi de Hafif Raylı Sistem projesiyle ilgili ilk ihalenin tarihini açıkladı.
11 ARALIK’TA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilk aşamada Yarımca Atalar Mahallesi ile, Cengiz Topel Havaalanı arasında 32 kilometrelik güzergahta hafif raylı sistem (tramvay hattı) yapmaya hazırlanıyor. “Kuzey Toplu Taşıma Hafif Raylı Sistem Hattı Avan projeleri ve fizibilite etütleri hazırlanması için mühendislik danışmanlık” ihalesinin 11 Aralık’ta yapılacağı açıklandı. Bu ihaleyi kazanacak mühendislik firmasının proje ve fizibilite raporlarını hazırlaması için 300 gün süresi olacak. Daha sonra hafif raylı sistemin inşaat ihalesi yapılacak. Yani ilimizde bu işin, bu tempoyla 2023’e bile yetişmesi çok zor.
ŞEHİR İÇİNDEN GEÇECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde çalıştığı 32 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistem hattının İzmit’te şehir merkezinden geçmesi planlanıyor. Bu hatta çalışacak tramvay Hürriyet veya Cumhuriyet Caddesini kullanacak., Merkez Bankası İzmit Şubesi’nden tramvaya binen bir yolcu,Otogar’a kadar şehir içinden gidebilecek.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar