Marmaray kazısından çıkan tarihi eserlerde yolsuzluk iddiasıMarmaray kazısından çıkan tarihi eserlerde yolsuzluk iddiası  :Yaklaşık 49 kişinin gözaltına alınmasına neden olan suçlamalar arasında Marmaray kazısından çıkan tarihi eserlerin el altından satılması da olduğu öne sürülüyor…
Sabah saatlerinde başlayan yolsuzluk operasyonlarında aralarında bazı bakanların çocuklarının ve ünlü işadamlarının da bulunduğu yaklaşık 49 kişi gözaltına alındı. Mali ve Organize Suçlarla Mücadele şubelerinin yürüttüğü operasyonda gözaltına alınan kişilere yöneltilen suçlamalar arasında “imar usulsüzlükleri”, “hayali ihracat” ve “rüşvetle bakanlık üzerinden vatandaşlık vermek” iddiasının yanı sıra Başbakan Erdoğan’ın Marmaray kazıları sırasında “çanak çömlek” diyerek tepki gösterdiği tarihi eserlerin “kamuoyuna açıklanmadan el altından satılması” da var.
Henüz yolsuzluk operasyonuna dair resmi bir açıklama gelmedi. Ancak bakan çocuklarının ve işadamlarının gözaltına alındığı operasyonla ilgili çarpıcı iddialar var. Vatan gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, suçlamaların temelini oluşturduğu öne sürülen iddiaların bazıları şöyle:
* 1 yıldır devam eden bir fiziki ve teknik takip süreciyle yapılan soruşturmada bazı iş adamlarının sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri yaptığı belirtiliyor.
* Bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verildiği iddialar arasında.
* İmar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması.
* Marmaray kazıları sırasında çıkan tarihi eserlerin kamuoyuna açıklanmadan el altından satılması da iddialar arasında.
Ayrıca, İstanbul’da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri’nin bulunduğu binadan üç koruma kurulu müdürü ile iki kurul raportörünün de gözaltına alınması bu iddiaların doğruluğunu güçlendirdi. Polis koruma kurulundaki dosyalara el koydu.

Kaynak : t24.com.tr

Reklamlar