Otoyolu ve hızlı tren projesi Bursanın cehresini değiştirecekOtoyolu ve hızlı tren projesi Bursanın cehresini değiştirecek :Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ile Osmaneli-Bursa hızlı tren projesinin tamamlanmasıyla Bursa’da artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledi.
Kültürpar Altınceylan Retoran’da gazetecilerle buluşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa’nın hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Hızlı tren ve otoyol projesinden, tarım alanlarının kullanımı, sanayideki son durum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projelerinden olan İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ile Osmaneli-Bursa hızlı tren projesinin çevre düzen planlarının kentin gidişatının önünü açıp açmayacağını, kente neler kazandıracağını tespit etmek için bir araştırma yaptıklarını söyledi. Bursa’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dile getiren Karaloğlu, “Otoyol ve hızlı tren demiryolu hattı bittikten sonra Bursa’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Kent dinamikleri olarak bu iki yatırımın sonuçlarına hazırlıklı olmalıyız. Eğer olmazsak plansız, programsız ve projesiz bu kent gelişmeye devam eder. Biz onun üzerine bir şeyler giydirmeye çalışırız. Projede aksama yok. Planlananın önünde gidiyor. 2015’in Mart aylarında Bursa çevre yolu ile Altınova arası, 2015 sonunda körfez geçişiyle beraber Bursa-İstanbul otoyolunun tamamının kullanılması hedefleniyor. Bursa-İzmir arasındaki yol bir süre daha devam edecek. 2018’e sarkabilir. Bizi daha çok ilgilendiren İstanbul bağlantısıdır” dedi.
TOPRAĞIN İKAMESİ YOKTUR”
Tarım topraklarının Bursa için büyük bir servet olduğunu anlatan Karaloğlu, şöyle devam etti:
“Toprağın ikamesi yoktur. Plansızlık çaresizlik bilinçsizlikten tarım toprakları sanayi alanı olarak kullanılmış. Otoyolun neyi götürüp neyi götüreceği çabası, toprakları koruma çabasıdır. Direk toprak vurgusu yok, ama sanayiniz şu kadar baskı altında olacak denirse sanayiye tarım arazisi olmayan yeni alanlar hazırlamak lazım. Bu şehir sanayiye doydu diyemeyiz. Bunu deme lüksümüz yok. Bu kentin hedefleri var. 500 milyar dolar ihracat ancak yatırım ve üretimle olur. Bursa’da yatırım ve üretimini arttırmak zorunda. Bu iki şeyi barıştırmak zorundayız. Sanayimiz olacak mutlak toprağımızı koruyacağız. Çok kolay değil. Çok zordur, ama başarılamayacak bir iş değildir. Yeni otoyol ve hızlı trenin baskısını görüp önceden tedbir almazsak, korktuğumuz başımıza gelir. Yenişehir, Karacabey ve MKP gider. Hayvancılık Yenişehir’de gelişiyor. Kaybetmemek için bizim sanayicinin önünü açmamız lazım. Sanayiciye ‘şurada ancak sanayi yapabilirsin’ diyebiliriz.”
BÜLENT ARINÇ HIZLI TREN HATTINI İNCELEYECEK
Hızlı tren hattı çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğünü kaydeden Karaloğlu, önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile hatta incelemelerde bulunacaklarını vurguladı. Hızlı tren işinin maliyetli ve zor olduğunu söyleyen Karaloğlu, “Bu uzun zaman alan bir iş. Aynı zamanda İznik-Yenişehir, İznik-İnegöl bölünmüş yollarının ihalesi yapıldı. Başlayan ve 1×1 olarak başlayan Yenişehir-Bilecik yolu daha sonra 2×2’ye dönüştü. İkmal ihalesi dosyası hazır. O yolun ihale edilip Yenişehir-Bilecik arasının duble yol olarak bitirilmesi önemli. Son 4 ayda Mezit vadisinde son bölüm tamamlandı. Bursa’dan Ankara’ya kesintisiz duble olarak gitme şansı var” şeklinde konuştu.
ULUDAĞ YOLU YENİLENİYOR
Türkiye’nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ’a ulaşımı sağlayan 35 kilometrelik yolun yenileneceğini ifade eden Karaloğlu, “30 Aralıkta o yolun ihalesi var. 2 yıl içinde Uludağ yolunu da 35 kilometre kısmını sıcak asfalt olarak yeniden yapılacak. Martta başlayacak 2015 sonunda bitireceğiz. Yukarıdan aşağıya yapacağız. Uludağ’ın ulaşım sorununu çözeceğiz. Virajlarda kısmı iyileştirmeler yaparak sıcak asfalt yapacağız. Uludağ yolunda genişleme olmayacak. Yol mevcut haliyle kaldırılacak. Alt tabaka ve üste sıcak asfalta geçilecek. Bazı tehlikeli virajlar düzeltilecek” diye konuştu.

Reklamlar