Pamukova Tren faciası sonucu ailesini kaybeden Muhammet’e 222 bin lira tazminat

Pamukova Tren faciası sonucu ailesini kaybeden Muhammet’e 222 bin lira tazminat :Sakarya Pamukova’da 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren faciasında yargıdan 9 yıl sonra karar çıktı. Feci kazada annesini, babasını ve kardeşini kaybeden Muhammet Aydın, TCDD’ye açtığı davayı kazandı. Mahkeme, 9 yaşında kimsesiz kalan Muhammet’e 222 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.
Mahkeme 9,5 yıl önce Sakarya Pamukova’da 41 kişinin hayatını kaybettiği hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili kararını verdi. Kazada annesi Şaziye, babası Yavuz ve 7 yaşındaki kardeşi Mevlüt’ü kaybeden, kendisi de ağır yaralanan Muhammet Aydın’ı haklı buldu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD), kaza tarihinde 9 yaşında olan Muhammet’e 37 bin lira maddi, 70 bin lira da manevi olmak üzere 107 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Davayı kaybeden kurum, Aydın’a yasal faiziyle birlikte 222 bin lira para ödedi.
Pamukova ilçesi Mekece köyü yakınlarında 22 Temmuz 2004 tarihinde İstanbul’dan Ankara’ya giden ‘Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ adlı hızlandırılmış tren raydan çıkmış, feci kazada 41 kişi hayatını kaybetmiş, 89 kişi de yaralanmıştı. Kazadan ağır yaralı kurtulan ve küçük yaşta tüm ailesini kaybeden Muhammet Aydın için TCDD aleyhine 1 milyon liralık tazminat davası açılmıştı.
Dava ilk olarak Sakarya İdare Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, olayla ilgili görevsizlik kararı verdi. Aydın ve ailesi trene Haydarpaşa’dan bindikleri için dava Kadıköy Ticaret Mahkemesi’ne taşındı. Burası da görevsizlik kararı verince TCDD avukatlarının isteği doğrultusunda dava Ankara Ticaret Mahkemesi’ne açıldı. Yıllar süren yargılama sonucunda mahkeme, TCDD’nin Aydın’a ölen anne ve babası için 37 bin 239 lira maddi, anne, baba ve kardeşi için de 70 bin lira manevi tazminatı, olay tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.
Karar üzerine Aydın’ın bakımını üstlenen akrabaları ile TCDD’nin avukatları davanın bir üst mahkemeye temyiz için gönderilmemesi konusunda anlaşma sağladı. Anlaşma doğrultusunda TCDD, Aydın’a 222 bin lira tazminat ödedi. Aydın’ın amcası İlyas Aydın, mahkemenin verdiği tazminatın tatmin edici olmadığını söyledi. Uzun süren yargılamanın kendilerini bıktırdığını anlatan Aydın, “Yeğenim anne, baba ve kardeşini kaybetti. Kendi de yaralandı, çocuktu. Beyin ameliyatı geçirdi. O günden bugüne kadar 10 yıla yakın zaman geçti. Sağ kolunda kalıcı hasar var. Titremesi oluyor. O zaman belki bu miktarı verseydiler, çocuğa bir yatırım yapılsaydı, bugün çocuğa çok faydası olacaktı. Tazminat parasıyla çocuğa yatırım yapacağız.” dedi.
DAVA, ZAMANAŞIMINDAN DÜŞMÜŞTÜ
41 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili ceza davasında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 7,5 yıllık zamanaşımı süresinin dolması sebebiyle davayı düşürmüştü.Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar