Rusyada tren istasyonunda intihar saldırısı 15 ölü (Video)Rusyada tren istasyonunda intihar saldırısı 15 ölü : Rusya’nın Volgograd kentindeki tren istasyonuna bir ‘karadul’ tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Rus yetkililer, saldırının amacının Soçi’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nı iptal ettirmek olduğunu söyledi.
Rusya’nın güneyinde yer alan Volgograd kentindeki tren istasyonuna dün bir kadın eylemci tarafından düzenlenen intihar saldırısında 16 kişi hayatını kaybederken ikisi çocuk 42 kişi yaralandı. Yaralıların bir kısmının durumunun ağır olduğu belirtilirken ölü sayısının artabileceği söylendi. Saldırgan istasyonun yeni yıl tatili sebebiyle normalden daha kalabalık olmasını fırsat bilerek öğlen saatlerinde saldırıyı düzenledi. Lifenews isimli internet sitesinin iddiasına göre saldırı kocaları savaşta Rusya tarafından öldürüldükten sona intihar bombacısı olan ve ‘karadul’ denilen kadınlardan Oksana Aslanova tarafından yapıldı. Site Aslanova’nın iki defa evlendiğini ve her iki kocasının da Rusya tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Güvenlik kameralarına yansıyan patlama anında önce istasyonun içerisinde bir ateş topunun ortaya çıktığı ardından da istasyondan dumanlar yükselmeye başladığı görülüyor.
Rusya Terörle Mücadele Masası yaptığı açıklamada saldırının amacının bölgeye 690 kilometre mesafede olan Soçi’de 6 hafta sonra başlayacak olan Kış Olimpiyat Oyunları’nı iptal ettirmek olduğunu söyledi. Rus hükümeti Olimpiyatlara yaklaşılırken ülke içerisinde terör eylemleri düzenleyen grupların faaliyetlerini artırabileceği uyarısında bulunarak emniyet güçlerinin dikkatli olmasını istedi. Hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in teröre karşı emniyet tedbirlerini artıracak yeni bir yasa çıkarılmasını istediği belirtildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmazken Rus yetkililer Temmuz ayında Çeçen lider Doku Umarov’un “oyunları durdurmak için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını hatırlatarak bölgede faaliyet gösteren ayrılıkçı Çeçenlerin saldırıyı düzenlemiş olabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyledi.

Reklamlar