Soruşturma TCDDye uzandıSoruşturma TCDDye uzandı :Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesinin Yüksek Hızlı Tren projesindeki usulsüzlük iddialarına ilişkin haber üzerine TCDD’nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili soruşturma başlattığını açıkladı…
İstanbul’da yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturması devam ederken, dün bazı internet sitelerinde ikinci dalga operasyonun başlaması için düğmeye basıldığı şeklinde haberler yer aldı. Bu haberler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, “İstanbul’da Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yürütülen bir soruşturma veya operasyon yok” açıklaması geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, açıklamasından sonra gözler gözaltı ve arama kararlarının Ankara’dan verilip verilmediğine çevrildi. İddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı bir açıklama yaptı. Ancak yazılı açıklamanın, Cumhuriyet gazetesinde dün yer alan, “Her yerde rüşvet” başlığı ile yer alan haberle ilgili olduğu anlaşıldı. Açıklamada şöyle denildi:
TCDD’ye soruşturma başlatıldı
“Cumhuriyet gazetesinin 25.12.2013 tarihli baskısının 1. ve 6. sayfasında ‘Her yerde rüşvet’ başlığı altında haber yayınlanmış olup, haber içeriğinde belirtilen dosya ile ilgili olarak; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının yaptığı bazı ihalelerle ilgili yapılan ihbarlar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafndan soruşturmaya başlanıldığı, soruşturmanın halen devam ettiği, haber içeriğindeki bazı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmanın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 157. maddesinde düzenlenen ‘soruşturmanın gizliliği’ çerçevesi içerisinde yürütüldüğü, haberde belirtilen bilgilerin nasıl elde edildiği anlaşılamamakla birlikte soruşturmanın gizliliğini ihlal edenler bakımından Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ayrıca soruşturma başlatıldığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Açıklamanın, sadece Cumhuriyet gazetesinde yer alan haber üzerine TCDD’nin gerçekleştirdiği bazı ihalelerle ilgili soruşturma başlatıldığının ve soruşturmanın halen devam ettiğinin duyurulması amacıyla yapılması ve bu soruşturmada herhangi bir gözaltı ya da yakalama kararı verildiği bilgisinin de açıklamada yer almaması, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından yeni bir operasyon için düğmeye basıldığı şeklindeki iddiaların İstanbul merkezli olabileceği şeklinde algılandı.
Cumhuriyet’in haberi
Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde, çok sayıda kamu görevlisi ve işadamının şüpheli olduğu Yüksek Hızlı Tren soruşturmasının, değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği ile deşifre olduğu iddia ediliyordu. Polislerin Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Büyükabacı’nın talimatıyla gizli yürüttükleri “suç örgütü kurmak, yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet” suçlamalarıyla ilgili soruşturmanın bilgilerini amirlere ilettikleri belirtilen haberde, soruşturmada şüpheliler arasında TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte İstanbul’da 3. Havalimanı ihalesini alan konsorsiyumdaki Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in de adının yer aldığı öne sürülmüştü.
1 milyon TL’lik bağış
Soruşturma kapsamında Tatvan-Van (Van Gölü Feribot Müdürlüğü) bünyesinde kullanılmak üzere, “2 adet 50 vagon taşıma kapasiteli feribot alımı” ile bunlara “iskele onarımı” ve “tevsii bakım onarım” işi ihalesinde uygunsuzluk tespit edildiği öne sürülen haberde, 120 milyon TL civarında bir bedelle verilen ihalenin iptali ile ilgili dava sürerken, TCDD Genel Müdürü Karaman’ın talimatları ile firma yetkililerinin TCDD Vakfı’na 1 milyon TL’lik bağış yapmaları üzerine iptal edilen işe devam etmelerinin sağlandığı iddia edilmişti.
Kimsenin ifadesine başvurulmadı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), kurum çalışanları hakkında soruşturma yapıldığı iddiaları için “Bugüne kadar kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır” açıklaması yaptı.
TCDD’den dün yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde TCDD hakkında ithamlar içeren haberler çıktığı, aynı haberlerin internet sitelerinde de yer aldığı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Söz konusu haberlerde, şüpheli oldukları iddia edilen TCDD Genel Müdürü dahil olmak üzere Kuruluşumuzdan diğer bazı isimlere de yer verilmiş olup, haklarında soruşturma yapıldığı yönünde ifadelere yer verilmiştir. Bugüne kadar kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır. İsimleri yazılarak zan altında bırakılan kuruluşumuz çalışanlarının iddialara ilişkin yasal hakları saklıdır.”
Düğün iddialarına yanıt
Öte yandan, TCDD Genel Müdürü Karaman da kızının düğün masrfının bir inşaat firması tarafından karşılandığı iddiasına yanıt verdi. Karaman, kızının düğününün Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldığını ifade ederek, “Düğüne ait masraflar ile İngiltere’deki harcamalar tarafımızca karşılanmıştır. Buna ilişkin faturalar ve ödeme belgeleri bende mevcuttur” dedi.
sorusturma-tcdd-ye-uzandi

Kaynak : gundem.milliyet.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.