Sürmene Çamburnu Aktarma İstasyonu Projesi NedirSürmene Çamburnu Aktarma İstasyonu Projesi Nedir :günebakış: Sürmene Çamburnu’na Aktarma İstasyonu Projesi geliştirdiniz. Nedir Bu proje?
A. Hamdi Gürdoğan: Bu aktarma istasyonları kendi başına bir sektör. Yani bir lojistik üs, aktarma istasyonu olmadan kendi başına bir değer ifade etmez. Yani bir tren düşünün belirli istasyon da duracak diğer yüklerini verecek, veya alacak oradan dağıtım yapacak. Bunlar olmadıktan sonra tek başına bir değer taşır mı? Yani dünyadaki sivil ekonomi trafiğinin belirli bir kısmını yönlendirmemiz lazım. Mesele Türkiye değil. Dünya ekonomisi içinde bir olay.Ben şimdi Trabzon’da Lojistik Merkezi açtım. Dünya firmaları buraya gelmedikten sonra benim buraya açmış olduğum Lojistik’in bir anlamı yok. Onun için dünya firmalarının katılacağı bir Aktarma İstasyonu ile başlıyoruz.
günebakış: O zaman şöyle mi diyoruz? Biz şuanda burada Lojistik Merkez’den çok, bir aktarma istasyonu kuruyoruz. Ticaret kendi kuralını kendisi koyacak. Ve ilerde eğer ticaret burada bir Lojistik üssü gerekli görürse o zaten kendini oluşturur ve geliştirir. Su mecrasına akar. Böyle mi diyoruz?
A. Hamdi Gürdoğan: Zaten o kendi kendini oluşturacak. En azından biz temel atmamız lazım. Bu temelin ayaklarını da yapmamız lazım. Bunun ayakları bellidir. Kara, hava, deniz ve demiryolu. Yeni İpek yolu kavram… İpek Yolu eskiden develerle alınıyordu. Şimdi çağdaş ulaşım araçları ve o araçlardan önce yolları yapmak lazım. Yol yok. Bir şey yok. ipek Yolu nasıl olacak.
günebakış: Aktarma istasyonları konusuna dönmek istiyorum. Nur Gemicilik DKİB olarak size devretti. Bu olay bakan huzurunda gerçekleşen bir konu. Bakan kefil mi? Bu sözleşmenin kefili mi?
A. Hamdi Gürdoğan: Bakan kefil değil. Gözlemci. İşi organize eden Sayın Bakan. Ama şöyle bir şey var. 100 dönüm değil. 60 dönümün dışındaki tüm yerler.. Yani buranın tamamı. Dolgu alanı 600 dönüm olduğuna göre… Gemicilerin yeri hariç. 500 dönümlük bir yer.
günebakış: Peki 500 dönümlük bir yeri siz nasıl işadamlarıyla pazarlayacaksınız? İşadamları hazır mı? Dolguyu onlar mı yapacak?
A. Hamdi Gürdoğan: Tiryaki grubu biliyorsunuz. Ayrıca yeni bir grup var isim vermeyeyim. Adamalar geldi Bakanın huzurunda siyasilerin huzurunda ben 2 milyon yük indiririm dedi. Rusya, Ukrayna’da Birleşmiş Milletler kanalıyla yapılan ihalelere giren bir firma var. Bu firma geldi Bakan’ın huzurunda siyasilerin huzurunda taahhütname verdi. Ben bu yatırımı yapacağım. 2 milyon ton yük getireceğim. 2 milyon ton yük zaten başlı başına önemli. Adamalarını yolladı. Projesini yaptırdı. Bakanımız şimdi telefon açtı onlara. Onlarla görüşeceğini söyledi.
günebakış: Başka firmalar var mı yine?
A. Hamdi Gürdoğan: Var. Başka firmalar da var.
günebakış: Kaç firmaya vermeyi düşünüyorsunuz bu 500 dönümü?
A. Hamdi Gürdoğan: Buradaki 400- 500 dönüm belli olduktan sonra biz istiyoruz ki 500 dönümlük yeri firmaların kendi ihtiyacına göre yapıp bir konsensus, ortak bir yönetimle beraber devredelim. Çünkü burada antrepo, depo ihtiyaçları var. Antrepo, depolama yapacak firmalara ihtiyacımız var. Konteynır trafiğini, Rusya’ya Dubai üzerinden yapılan konteynır trafiğini buraya çekebilecek firmalara ihtiyacımız var. Bunların görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmeler yapıldığı zaman biz hazır edeceğiz ki bunları sunalım. Ama şuan için talip olanlar içinde, “Ben buranın hepsini yapacağım diyen” 3-4 tane firma var.
günebakış: Bunlar aynı zaman da dolgu işini de yapacaklar. Öylemi?
A. Hamdi Gürdoğan: Bakanımız dolgu işinin belli bir kısmını biz kendimiz hallederiz dedi.
günebakış: Bu çalışmalar Sayın Gürdoğan ne zaman biter? Yani heyecan verdi Trabzon’a şimdi. Trabzon aktarma istasyonunu önemsiyor. Sayın Bakan’ın gayretleri sizin teşebbüsleriniz çok önemli. Nasıl bir şey çıkabilir? Ne zaman çıkar?
A. Hamdi Gürdoğan: Ben şunu söylüyorum. Çok iddialı konuşmak istemiyorum. Burası eğer yatırıma hazır firmalara teslim olunduğu zaman ben kendi fikrimi söylüyorum. Asgari bir buçuk sene içerisinde faaliyete geçebilecek bir durumda. Hatta kısım kısım çok daha önceden geçebilecek bir durumdadır. Çünkü yapılacak olan depolamaların birçoğu prefabrik olarak yapılacak. Ama firmalarla görüşülecek, bu henüz görüşülmedi. Belli bir izinler lazım. Ulaştırma Bakanlığından alınacak olan izinler var. Onlar konuşulacak. Onlardan sonra firmalar getirilecek. Ama ben şimdi en çok bu işin üzerinde durmamdaki neden bize yapılacak olan ikinci bir yatırım değil. Bu yatırımın her şey den önce diğer o konuşulan söylenen yatırımların önünü açması çok önemli. Önünü görmesinde, yani nereye ulaşacak görmek lazım. En önemli husus yabancı sermayenin bölgemize ilk kez gelmesi olacak. Yani yabancı sermaye bölgemize geldiği zaman çok büyük bir mesafe almış olacağız. Ben bakanıma teşekkür ediyorum. Çünkü bu konuda biz ona anlattık. Kendisi bizzat bu işin gerçekleşecek olduğuna inandı ve bizi destekledi. Siz gazetecilik başarısı gösterdiniz. Ortaya çıkardınız. Bakana teşekkür ediyorum. Neden teşekkür ediyorum? Bizim için kim bir çivi çakıyorsa biz onun için köle oluruz. Mühim olan yarış değil. Kim yaparsa Allah razı olsun. Biz onun arkasında işçi olarak görev yaparız. Ama mühim olan bu bölgenin bir şey kazanması ama bu da zaman çok önemli. Bakın biz şimdi burda zamanla yarışmamız lazım. 1 buçuk 2 yıl arayla kazmayı vurduğumuz zaman hepimiz neleri başardığımızı inşallah göreceğiz.

Kaynak : www.gunebakis.com.tr

Reklamlar