TAVın sahibi Fransızlar ,ortaklık neden olmasınTAVın sahibi Fransızlar ,ortaklık neden olmasın :Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Hintli GMR’nin yüzde 40 hissesini satmak için TAV’la masaya oturduğu haberinden sonra yüzde 20 hissesi olan Malezyalıların da hisse satmak istediği belirtiliyor. Yüzde 60 hissesi TAV’a geçerse azınlık durumunda kalacak olan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise “Görüşmeler henüz başlangıç aşamasında. Yönetimde azınlığa düşmem ama TAV Fransızların. Herkesle işbirliği, ortaklığa açığım” diyor.
İstanbul’un iki büyük havalimanından Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen’de ortaklar açısından hareketli günler yaşanıyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yüzde 40 Limak, yüzde 40 GMR Infrastructure ve yüzde 20 Malezya Havayolları’nın hissesi bulunuyor. Kurulduğu ilk yıllarda ‘hayalet havalimanı’ olarak anılan Sabiha Gökçen, 2005’te Pegasus’un uçuşlara başlamasıyla hareketlenmişti. 2007 yılında ise işletme hakkı 20 yıllığına 1.93 milyar euroya Türk Limak, Hintli GMR ve Malezya Havayolları ortaklığına geçmişti. Bu tarihten sonra da büyüme rekorları kırmaya başlamıştı. Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı yıl sonunda 19 milyona doğru koşuyor. Dış hat yolcu sayısı iç hattı geçmiş durumda.
Bu yılın başında Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’nın yetersiz hale gelmesi nedeniyle uçuşlara başlaması ise büyümenin devamı açısından önemli bir adım oluşturdu. Atatürk’te bulunan yabancı bayrak taşıyıcılarının bazı operasyonlarını bu havalimanına taşıma konusunda da görüşmeler sürüyor.
Şirketin ortaklarından Limak, aynı zamanda İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ihalesini kazanan ve Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nda da yer alıyor. Üçüncü havalimanı için finansman arayışları sürerken kamulaştırmalar da başlamış durumda. 150 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanının 4-5 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Kentten 60 km uzaklıkta olan havalimanı tamamlandığında Sabiha Gökçen’in yapılan Marmaray, metro gibi ulaşım projeleriyle şehir havalimanı halini geleceği biliniyor.
Atatürk Havalimanı’nın 2021 yılına kadar işletme hakkına sahip olan TAV ise Hamdi Akın tarafından kurulan bir şirket. Şirketin bugün en büyük ortağı Fransız Aeroports de Paris Grup. Yeni havalimanı nedeniyle Atatürk Havalimanı kapanacak. TAV Grubu için Sabiha Gökçen bu nedenle cazip.
Hintli grubun hisselerini satışa çıkarması bu döneme denk gelince TAV da talip oldu. Haber geçen hafta Reuters tarafından gündeme geldi. TAV tarafında görüşmeler sürüyor.
TAV’la Limak’ın ortaklığı Türk kamuoyu için ise farklı bir yoruma da konu oldu. Çünkü Limak’ın patronu Nihat Özdemir ile TAV’ın kurucusu Hamdi Akın Türkiye’nin iki önemli inşaatçısı olarak Ankara’dan çıkıp dünya çapında iki işadamı oldular. İlgi alanları da son on yıldır havalimanı işletmeciliği ve inşası gibi ortak olunca dünyanın her yerinde rakip durumdalar. Son zamanlarda bu rekabet gerilimi yüksek açıklamalara da neden olmuştu.
Dün Limak’ın patronu Nihat Özdemir’le görüştüm. Yurtdışında olduğu için kısa bir sohbet oldu.
Özdemir, ‘Malezyalı ortağın da hisse satmak isteyip istemediği’ soruma “Görüşmeler sürüyor. Çeşitli alternatifler görüşülüyor” yanıtını verdi. Özdemir’e TAV’ın her iki şirketin hissesini de alması halinde yüzde 60 hisse ile büyük ortak olacağını hatırlatarak “Limak, yönetimde azınlığa düşecek bu durumda” dedim. Yanıtı “Sözleşmeler var, anlaşmalar var. Yorum erken” oldu. TAV’la ortaklık konusunda neler hissettiğine gelince, yorumu şöyle:
“TAV bir Türk şirketi değil. Gözden kaçırılıyor. Çoğunluğu Fransızlarda. Ben herkesle ortaklık, işbirliği yaparım. Benim için bir sakıncası yok.”
Bu arada TAV ise yorum yapmak istemedi. Ancak Sabiha Gökçen Havalimanı için çok istekli olduklarını dolaylı olarak öğrendim. Limak’tan habersiz başlayan görüşmelerde sonuç ne olur, yaşayıp göreceğiz.
İstanbul’da havalimanları uçuyor
2010 yılında Türkiye’de 103 milyon toplam yolcu havalimanlarını kullandı. 44 milyonu Atatürk ve Sabiha Gökçen’den geçti.
2013’te bu rakam
150 milyon. İstanbul’dan
71 milyon geçecek.
52 milyon Atatürk,
19 milyon Sabiha Gökçen.
4 yılda İstanbul’un 100 milyonu geçmesi bekleniyor. Sabiha
Gökçen 45 milyon yolcu hedefliyor.
Sabiha Gökçen’de ikinci pist inşaatı bittiğinde kapasite 90 milyona
kadar ulaşacak.

Reklamlar