TOBB Başkanından BALO davetiTOBB Başkanından BALO daveti :Büyük Anadolu Lojistik Organizyonları (BALO) projesi ile Avrupa’ya demiryolu taşımacılığının önünü açtık” diyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin yeni projelerden daha fazla yararlanması çağrısı yaptı.
TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar AŞ (BALO), faaliyetlerini büyütüyor. 8 Eylül 2013 günü tarifeli seferlerine başlayan ve Almanya’ya haftada iki kez tam kapasite giden BALO, Kuzey Avrupa ve İskandinavya ülkelerine de demiryolu taşımacılığı başlatacak. Projeleri STAR’a değerlendiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa ve Baltık ülkelerine demiryolu ile taşımacılığının önünü açtıklarını vurgulayarak, yeni projelerden KOBİ’lerin daha fazla yararlanması çağrısı yaptı. Hisarcıklıoğlu “Türkiye’nin cari açığına ilaç olan KOBİ’lerin ihracat potansiyelini daha da artırmak için ve gümrük birliğinde buügne kadar değerlendiremediğimiz yeni fırsatları yakalamak için BALO projesini başlattık ve gümrük kapılarını modernize ediyoruz” dedi. TOBB olarak KOBİ’lere ve iş dünyasına yönelik birçok hizmet sunduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi: “Bunlardan sadece ikisi hakkında kısa bilgiler aktarayım. Birincisi BALO. İkincisi gümrük kapılarının modernizasyonu. BALO projesi ile sanayicinin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Özellikle nakliye masrafları, Anadolu’daki sanayicimizin rekabet gücünü engelliyor. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması olmasına rağmen, bu avantajı sadece batı bölgesindeki illerimiz kullanabiliyor. Nakliye masrafları rekabet gücünü azalttığı için; Anadolu, gümrük birliğine giremiyor. 8 Eylül’de başlayan Anadolu ve Avrupa arasında demiryolu taşımacılığı yapılan BALO projesi ile bu soruna çözüm getirdik. Yeni yaptığımız Viking Treni anlaşması ile de Türkiye üzerinden Baltık ülkelerine yeni bir ticaret yolu açıyoruz. İnşallah Ağustos 2014 tarihinde uygulama başlayacak.”
Lojistik merkezi olabiliriz
“İş dünyasının çatı kuruluşu olarak Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumumuzu, daha fazla ticari kazanca dönüştürmenin arayışı içindeyiz” diyen Hisarcıklıoğlu, “TOBB olarak gerçekleştirdiğimiz gümrük kapılarının modernizasyonu ve BALO projesi bu vizyonun sonucudur. En büyük 10 ekonomi arasına girme, 500 milyar dolar ihracat hedeflerini telaffuz ediyoruz. Artık bu bize uzak gelmiyor. Türkiye’yi sanayi devi yapmanın yanında, bir transit geçiş yolu ve lojistik merkezi yapmaktan bahsediyoruz” dedi.
KOBİ’ler ekonominin bel kemiği
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yerini şöyle özetledi: “Türkiye ekonomisinin bel kemiğini KOBİ’ler oluşturuyor. Geçen yıl itibariyle KOBİ’ler ihracatın yüzde 63’ünü (95 milyar dolar), ithalatın yüzde 39’unu (92 milyar dolar) gerçekleştirdi. KOBİ’lerin net dış ticaret fazlası 3 milyar dolar. KOBİ’ler dışındakilerin net dış ticaret açığı 87 milyar dolar. KOBİ’ler toplam firmaların yüzde 99.9’unu, istihdamın yüzde 76’sını, toplam satışların yüzde 63’ünü, yatırımın yüzde 54’ünü, Ar-Ge harcamalarının yüzde 17’sini gerçekleştiriyor.”
Türkiye’yi demiryollarının efendisi yapacak
“Yaptığımız işler yurt dışında önemli etki oluşturuyor” diyen Hisarcıklıoğlu “İngilizler’in önde gelen iş ve kültür dergisi Monocle, son sayısında Türkiye’nin demiryolu devrimi yaşadığına ve demiryolu taşımacılığının yükselmeye başladığına dikkat çekiyor. 13 bin kilometre uzunluğunda demiryoluna sahip olmasına rağmen, Türkiye’nin ihracatının deniz ve karayolu ile taşındığına değinen dergide, BALO şirketinin Türkiye’yi demiryollarının efendisi yapmaya soyunduğunun yorumu yer aldı” dedi. Modernize edilen gümrük kapılarının da dünyada örnek model olarak gösterildiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Birleşmiş Milletler’in ‘ Sınır Geçişlerinde En İyi Uygulamalar’ çalışmasında bu proje dünyaya örnek gösterilen bir uygulama olarak yer alıyor. 7 sınır kapısını modernize ettik. Dünyanın en iyi teknolojik altyapılarını kurduk. Vakit israfı yarı yarıya düştü işlem maliyeti azaldı. Dünya Bankası Lojistik Endeksi’nde bu modernizasyonların yapılmasıyla birlikte Türkiye 155 ülke içinde 39’uncu sıradan 27’nci sıraya yükseldi.
TOBB Baskanindan BALO daveti

Kaynak : haber.stargazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.