Toplu taşımada eğitim şart

Toplu taşımada eğitim şart :Bir kenti kent yapan özelliklerin başında ulaşım ve tarihi dokusu gelir.Her platformda İstanbul’un dünya kenti olduğu vurgusu yapılır. Ancak bu iki kıtayı bağlayan, her tarafı deniz olan bu kentin ulaşımının yüzde 83’ü karayolu taşımacılığıyla yapılıyorsa durup düşünmek lazım. Metro ağlarının gün geçtikçe yayılması, Marmaray’ın devreye girmesi ulaşımıı rahatlatan büyük projeler olarak İstanbullunun hizmetine girdi. Ancak bu yetmiyor. Her şeyden önce İstanbul’a özgü bir toplu taşıma kültürünün oluşturulması zarurettir.
Meslek odalarıyla yerel yöneticiler bu konuda güçlü bir işbirliği yapmalı. Bu işbirliğinde öyle yaptırımlar olmalı ki, insanların can güvenliğini hiçe sayan toplu taşıma araç sürücülerine fırsat verilmemeli. Bu işbirliği öyle güçlü yapmalı ki, taksi şoförleri kar topu yüzünden 11 yaşındaki bir çocuğu aracıyla kovalayıp, başka çocukların ölümüne neden olmasın. Bu işbirliği öyle güçlü yapılmalı ki, daha yolcusu inmeden hareket eden otobüs şoförü, başka insanın hayatına neden olmasın. Bu işbirliği öyle güçlü yapılmalı ki, minibüs, taksi ve halk otobüsü şoförleri trafikte adeta ‘yolların fatihi’ edasıyla araç kullanmasın. Bu işbirliği öyle güçlü yapılmalı ki,sürücüler, vatandaşa kabadayı gibi davranmasın, araçta yolcusu varken sigara içmesin, direksiyonda cep telefonuyla konuşmasın, tespih çekmesin, camdan kafasını uzatıp yere tükürmesin.. Tabi bu liste daha çok uzatılabilir.
Söz konusu insanın hayatı olunca toplu taşıma araç sürücüleri sadece teknik eğitim ve sınava tabi tutulmalı. Özellikle iletişim ve psikoloji konusunda fayda sağlanacak eğitimlerle bu süreç tamamlanmalı. Hani her şeyin başı eğitim diyoruz ya. Minibüs, halk otobüsü ve taksiciler için bu eğitim gerçekten şart. Ancak, bu sözümüz trafik kuralına uyan, mesleğini gerektiği gibi yapan sürücüler için geçerli değil.
 

Kaynak : www.aksam.com.tr

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

1 Comment

  1. Eğitimle filan alakası yok sabah her gün 8 de zincirlikuyudan bi metrobuse binmeye calısın. 4. otobuste sanslıysanız girebiliyorsunuz. Ordinaryus profesor getirsenizde farketmez. Millet zevkinden birbirinin önüne atlamıyor ise yetisecek acelesi var çaresizlikler insanları bu duruma getiriyor.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.