Trenle gelmiş takımlarTrenle gelmiş takımlar :Bugün Bulgaristan A Grupa’da Lokomotiv Sofya-Lokomotiv Plovdiv oynuyor. Dünyada aynı ligde yer alan iki demiryolcu takımı, sadece bu ikisi. Toplamdaysa sayıları çok.
Lokomotiv Plovdiv (Filibe) 4. sırada, cumartesi Sofya derbisinde CSKA’ya 5-0 yenilen Sofya Lokomotifi ortanın altlarında. Maçın ilginçliği, dünyanın tek demiryolcu derbisi oluşundan.
Dinamo’ları yazdığımda Mersin’den Özgür Erdoğan, Lokomotif’li takımları hatırlatmıştı. Doğru, bahsetmezsek hatırları kalır. İlk Lokomotif, ilk Dinamo’dan 4 yıl eski: 1919’da kurulan Lokomotive Kiev. ZhelDor (demiryolu) adıyla kuruldu, 1936’da Lokomotyv oldu. Bu takımın ‘olayı’, 1942’de Nazi askerleriyle yapılan ve ‘Zafere Kaçış’ filmine ilham veren ünlü maçta Dinamo Kiev’lilerle birlikte Lokomotive Kiev’lilerin oynamış olmasıdır. Onun dışında, iyi oyuncu yetiştiren bir alt kümeler takımıdır. 1923’te demiryolu işçilerine dayanarak ‘Ekim Devriminin Kulübü’ şanıyla kurulup 1935’te Lokomotive Moskova adını alan kulüp, adaşlarının en ünlüsüdür. Sovyet döneminde hiç birinci gelemedi, rejimin çöküşünden sonra özelleşip paralanan demiryolu şirketinin desteğiyle 2002 ve 2004’te şampiyon oldu, bu sezon da kafaya oynuyor. 1936’lı Lokomotivi Tiflis ise tarihi boyunca Sovyet üst ligini bir sezon görebildi.
Eski Sovyet ülkelerinde yeni kurulmuş Lokomotifler olması ilginç: Özbekistan’ın Lokomotiv Taşkent’i 2001, Kazakistan’ın Lokomotive Astana’sı 2009 doğumlu. 2000’li Beyaz Rus Minsk’linin özgün adı, en güzeli: Lakamatyu. Ne yazık ki sonradan, kurucusu seyahat firması Skvich’in adını aldı.
Başka reel-sosyalist rejimlerin de Lokomotif’leri vardı. 1893’lü VfB Leipzig’in adı Demokratik Almanya döneminde 1966’da Lokomotive Leipzig’e çevrildi. 1987 Kupa Galipleri finalistidir, şimdi 4. Ligde. Hırvatistan’da Lokomotiva Zagreb Kiev’li demiryolcu takımından bile eskidir: 1914’ün mübarek gününde (1 Mayıs) Zeljeznicarski adıyla kurulmuş, 1948’de Lokomotiva adını almıştı. En büyük başarısı 1952 Yugoslavya üçüncülüğüdür. Sırbohırvatçada demiryolcu anlamına gelen Zeljeznicar adını bugüne kadar taşıyan asıl büyük takım, Boşnaktır: 1921’de Saraybosna demiryolu işçileri ve kondüktörlerince kurulan Zeljeznicar’ın 1 Yugoslav, 6 Bosna-Hersek şampiyonluğu bulunuyor. Mavi-laciverttir ve Özgür Dirim Özkan’dan öğrendiğimize göre stadının tribünsüz doğu tarafında gerçek bir lokomotif vakarla dikilmektedir.
Polonya’nın namlı Lech Poznan’ının 1933-1994 arasında devlet demiryollarının kulübü olduğunu, bu nedenle Kolejorz (demiryolcular) lakabıyla anıldığını da bilin.
Demiryolcu takımlarının Doğu’ya özgü olduğunu zannetmeyin. Manchester United’in atası demiryolculardı. Sonradan Man. Utd. adını alacak kulübün 1878’deki tam adı: Newton Heath Lancashire ve Yorkshire Demiryolları’dır. Firmanın izni ve tescili altında, demiryolları işçilerince kurulmuştu. Britanyalı demiryolcular dünyanın başka köşelerinde de futbola öncülük ettiler. Mesela Rosario 1889’da İngiliz demiryolu işçilerince Arjantin Merkez Demiryolları Atletik Kulübü adıyla kuruldu, 1903’te aldığı yeni ad da bir ‘Merkez Garı’ tınısı taşır: Rosario Central. Brezilya’da Corinthians’ı 1910’da kuranlar, beş yerli demiryolu işçisidir.
Buzhokeyci, basketbolcu Lokomotif’leri saymıyorum (Euroleague’deki Lokomotiv Kuban’ı mesela). 24 ülke federasyonunun oluşturduğu Uluslararası Demiryolcu Sporcular Birliği’ni zikredip geçiyorum.
Yavuz Yıldırım, İletişim’den çıkan ‘Tren Bir Hayattır’ derlemesinde Türkiye’nin ‘demir kanatlı takımlarını’ anlatmıştı. Memleket futbolunda 38 Demirspor bulunuyor. Adana Demir PTT 1. Lig, Ankara Demir Sportoto 3. Lig, Eskişehir Demir Bölgesel Amatör Ligde, diğerleri amatörde. Ben Eskişehir Demir’i, 1970’lerde kemik çerçeveli gözlüğüyle oynayan forveti Erol’la hatırlarım. Acaba günün birinde Süperligde bir Demirsporlar derbisi izler miyiz?
Trenle gelmis takimlar

Kaynak : www.radikal.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.