Türkiye Kendi Yüksek Hızlı Trenini ÜretecekTürkiye Kendi Yüksek Hızlı Trenini Üretecek :Türkiye ekonomisin hızlı büyümesine paralel olarak son yıllarda atılım başlattığı demiryolu projelerinde büyük bir başarıya imza atarak dünya kamuoyunda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Şimdi yapılan bu yatırımların alt yapısı ülkemizde üretilmeye başlanacak…
Yapılan yüksek hızlı tren hatları ile demiryolu ulaşımında adete çağ atlayan Türkiye şimdi bu hızlı tern projelerine faklı bir konsept getirerek yerli hızlı tren üretmek için kolları sıvamış durumda. Yapılacak olan yerli hızlı tren üretimi ile hem ithalat girdi oranlarımızda azalma sağlanacak hemde cari açığımızın düşmesine kyardımcı olacak… Yapılan hızlı trenlerin ülke ekonomise yaptığı katkı ise yadsınamaz bir durumda.. Yapılan hızlı tren yatırımları ile beraber petrol tüketiminden araba masraflarından çok büyük tasarruflar sağlanıyor…
YERLİ ÜRETİM İLE İLGİLİ DETAYLAR
Yüksek hızlı tren seti, yeni nesil dizel tren seti (DMU), yeni nesil elektrikli tren seti (EMU) ve yeni nesil yük vagonlarını kapsayan “Milli Tren Projesi”nin lansmanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilecek.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, projenin lansmanının Ankara Gar’da yapılacağı belirtilerek, söz konusu proje için “Milli Tren Çalışma Grubu”nun oluşturulduğu anımsatıldı.
Açıklamada, proje yürütücüsü olarak, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ, proje ortağı olarak; İstanbul Teknik Üniversitesi, proje paydaşları olarak ise TÜBİTAK, ASELSAN, Üniversiteler, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümesi ve Eskişehir Raylı Sistemler Kümesinin seçildiği, diğer resmi ve özel kuruluşlardan da destek alındığı bildirildi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlar