YHT ile THY rekabeti ciddiye bindiYHT ile THY rekabeti ciddiye bindi :İstanbul-Ankara hızlı tren hattı, açılmadan rekabete sahne olacağa benziyor. THY Genel Müdürü Topçu’nun “Hızlı tren rakibiniz olur mu” sorusuna, “Olamaz” yanıtına, TCDD Genel Müdürü Karaman “Açılsın, görürüz” karşılığını verdi.
HİZMETE girmesi merakla beklenen İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, büyük ve renkli bir rekabeti de beraberinde getirecek. Bilet fiyat aralığı ‘trenden pahalı-uçaktan ucuz’ olarak tanımlanan, havayolları ve şehirlerarası otobüs firmalarıyla rekabet etmesi beklenen hızlı trenin, Şubat 2014’te faaliyete geçmesi planlanıyor.
‘YHT AÇILSIN, GÖRÜRÜZ’
Şubattan itibaren havada ve karada yolcu ve yük taşımacılığında sıkı geçmesi beklenen rekabetin, hayli renkli de yaşanacağının ilk işaretini ise, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu verdi. Topçu, “Hızlı tren uçağa rakip olup pazardan pay kapabilir mi” sorusuna, espirili bir dille, “Süleyman Karaman (TCDD Genel Müdürü) bana rakip olamaz” yanıtını verdi. Bu yanıtı duyan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın, Topçu’ya yanıtı da gecikmedi. Karaman, mevcut durumda kendilerinin Türk Hava Yolları’na rakip olması gibi bir durum olmadığını belirterek, “Ancak hızlı tren açıldıktan sonra tekrar bir bakalım. O zaman rakip miyiz, değil miyiz görürüz” diyerek iddialı konuştu.
Karaman, hattın bilet fiyatlarının anketle belirleneceğini söyledi.
Son sürat: 275 km/h
İSTANBUL ile Ankara arasındaki seyahat süresini yaklaşık 3 saat 15 dakikaya indirecek Yüksek Hızlı Tren projesinde sona yaklaşıldı. İlk yerli test treni Piri Reis ile hattın Eskişehir ile İstanbul arasındaki belirli bölümlerinin ölçümleri yapılmaya başlandı. Piri Reis Test Treni ile hattın, katener-pantograf etkileşimi, akselometrik titreşim ölçümü ve yol geometrisi ölçümleri saatte 60 kilometre hızdan başlanarak yapılıyor. Daha sonra saatte 80, 100, 120, 140 kilometre hızla devam eden ölçümler, en son saatte 275 kilometre hıza ulaşılarak tamamlanıyor. Ölçümler sayesinde, varsa hattaki sorunlar tespit ediliyor ve gideriliyor.
YHT ve THY rekabeti ciddiye bindi

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.