Asya Kalkınma Bankası Tacikistan’ı dünyaya açacakAsya Kalkınma Bankası Tacikistan’ı dünyaya açacak :Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin inşasının koordinatörlüğünü üslendi. Bankanın Duşanbe temsilcisi Si Si Yu Tacik basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan yönetiminin sözkonusu demiryolun yapımının koordinatörlüğüne üslenilmesi yönündeki teklifini kabul ettiklerini kaydetti.
Tacik basınında yer alan haberlere göre Asya Kalkınma Bankası, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle yurtdışına açılmak için çeşitli ulaşım alternatifleri arayışında olan Duşanbe yönetimine yardım etme kararı aldı. Bankanın temsilcisi Si Si Yu, konuyla ilgili açıklamasında; “Tacikistan hükümeti Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan’ın birbirne bağlayacak bölgesel demiryolu hattı projesine büyük önem veriyor. Duşanbe yönetimi projenin koordinatörlüğünü teklif etti. Bu teklifi değerlendiren Asya Kalkınma Bankası yetkilileri, bu göreve üslenme kararı aldı ve Tacikistan’a ve aynı zamanda Afganistan ve azda olsa Türkmenistan’a yardım edecek.” diye konuştu.

Bu sene projenin fizibilite çalışmalarının yapılacağının altını çizen banka temsilcisi, “Projenin Tacikistan kısmı için 1 milyon dolar para aktarılacak. Projenin yapımı için finans kaynağı önemli mesele olarak duruyor. Tacik kısmında fazla mesafe yok. Bu nedenle fazla paraya ihtiyaç yok. Ancak Afganistan kısmı için önemli ölçüde finans kaynağa ihtiyaç duyulacak.” ifadelerini kullandı.
Temsilci Si Si Yu, Asya Kalkınma Bankası’nın bu projenin ana sponsoru olup olmayacağı şeklinde soru üzerine bu yönde alınan bir kararın olmadığını, buna bankanın finans durumuna göre karar verileceğini belirtti.
Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin temeli, geçen yıl Türkmenistan’da atılmıştı. Tacikistan’ın Afganistan üzerinden Türkmenistan’a demiryol ağıyla bağlanması, komşusu Özbekistan’a ulaşım konusunda bağımlı kalmayarak, eski Sovyetler Birliği ülkelerin demiryol hattına ulaşmasına imkan sağlayacak.
Toplam uzunluğu 400 kilometre olan projenin maliyetinin 400 milyon doları bulması bekleniyor. İki yıl içerisinde inşa edilecek olan projede, Türkmenistan kendi bölgesini kendi kaynakları ile inşa edecek. Afganistan ile Tacikistan’ın ise bu proje için uluslararası maliye kuruluşlarından yardım alması bekleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.