Bolivyada iki şehir teleferikle birbirine bağlandı (Video)

Bolivyada iki şehir teleferikle birbirine bağlandı :Bolivya’da La Paz ile El Alto şehirlerini birbirine bağlayacak teleferik hattı çalışmalarında sona geliniyor.

Avusturyalı Doppelmayr şirketinin üstlendiği projede kuleleri yapılan teleferiğin çelik halatları da takılmaya başlandı.

240 milyon dolara mal olacak olan teleferik hattının Mart ayında hizmete açılması bekleniyor.

İki şehir arasındaki 10 km’lik mesafede toplam 10 istasyon yer alacak. 427 kabinin olacağı hatta istasyonlar kule üzerine inşa edildi.

Projeyi üstlenen şirket yetkilisi Julien Loius Croses, teleferik hattı alanında dünyanın en büyük projesini yaptıklarını dile getirdi.

Şehirlerden birinin denizden 4 bin metre, diğerinin 3,600 metre yükseklikte olması projenin hayata geçirilmesinde yaşanan en önemli sıkıntılar arasında gösteriliyor.

Teleferik servisini hizmete başladığında saatte 18 bin yolcunun kullanacağı tahmin ediliyor.

Teleferik sisteminin, nüfusun yoğun olması ve coğrafi şartların kara yolu ulaşımına elverişsiz olduğu her iki şehre rahat bir nefes aldırması bekleniyor.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.