Düldül Dağına teleferik için ilk adım atıldıDüldül Dağına teleferik için ilk adım atıldı :Düziçi Belediyesinin girişimleri ve Osmaniye Valili ile İl Özel İdaresinin de ortaklığında sürdürülen Düldül’e Teleferik için güzergâh netleşti.
Çitli köyünden 700 rakımdan başlayan çıkış başlangıcı, Vayıs Sırtından Kafemik tepelerine doğru ilerliyor Kınkılıç tepeleri ve Başkanoş’un orta zirvesinden 2247 metre yükseklikteki Beşik Düldül’ünde sona eriyor.
6200 metre uzunluğunda düşünülen Teleferik hattının direklerinin yerleştirileceği noktalar ile rüzgar ölçümlerinin yapılacağı alanda OKÜ tarafından hazırlanan proje valilik onayından daha önce geçmişti. Projenin DOĞAKA tarafından kabul edilmesi için Valilik ve siyasi kanatlardan takip çalışmaları sürerken, projenin kısa sürede ihaleye çıkartılması ve iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Projenin kendisi için bir büyük bir rüya olduğunu belirten Düziçi Belediye Başkanı Ökkeş Namlı, “Hayata geçtiğinde idaresi Belediyemizde olacak Ancak Osmaniye İl Özel İdaresi ve Valiliğimizin ortaklığında kalacak. Proje tamamlandığında yurt genelindeki üniversiteler, spor kulüpleri, turizm firmaları, okullar ve turistlerin yoğun ilgisine uğramasını bekliyoruz. Doğa ile iç içe olan, doğal konumu çok mükemmel olan Düldül ve etrafı bu yatırımın ardından Türkiye ve dünyanın dev turizm firmalarını büyük yatırımlar için ilçemize çekecek. Doğa sporlar, su sporları, kaplıca turizmi, Berke ve Aslantaş Barajları da ilçemiz ve ilimizle birlikte bu projeden çok büyük kazanımlar elde edecek.

 
Süper ligin kulüpleri burada kamp yapmak, kaplıca tesislerinde konaklamak için ilçemize ilgi gösterecekler. Yani ben bu rüyanın boyutunu, getirisini reklamını hayal bile edemiyorum. Kazanan hem ilçemiz, hem ilimiz hem de Türkiyemiz olacak”dedi
Düziçi düldül dağı teleferik tesisi fizibilite çalışması Başvuru sahibi Düziçi Belediyesi ve temsilen Murat Özoğlu(müh) Düziçi belediyesi park ve bahçeler müdürü Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi proje ortağı olarak adına SELİM SERHAN YILDIZ Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği  Bölümü Yrd. Doç. Dr. Bölüm Başkanı, CAFER KAYADELEN Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Doç. Dr inşaat mühendisliği bölümü bölüm başkanı  AHMET DEMİR İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı 2. ci ortak Osmaniye il özel idaresi adına FARUK ALKAYA Peyzaj Yüksek Mimarı Yatırım ve İnşaat Müdürü, BERKAN KOCADAYIOĞULLARI Kontrol Mühendisinin imzaları bulunuyor.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.