İpekböceği Tramvayına Yeni Hat Sürpriziİpekböceği Tramvayına Yeni Hat Sürprizi : Caddelere ayrı bir hava getiren İpekböceği tramvayı yeni etaplarla gelişirken sürpriz bir hat uzatması da projelere eklendi. SGK önünden Uluyol’a dönen İpekböceği ayrıca hat uzatmasıyla köprülü kavşağı geçip Eski Yalova Yolu’na da devam edecek…
Başlangıçta tereddütle karşılayanlar olsa da… Yer yer karşılaşılan trafik sorunları nedeniyle eleştirenler olsa da… Projeye tümden karşı çıkanlar görülse de İpekböceği adı verilen tramvay Bursa caddelerine renk getirdi.
Gerçi…
Şu an arzu edilen, ya da hedeflenen kapasiteye ulaşılamadı ama tramvaya alışkanlık geliştikçe, sistem de oturdukça İpekböceği önemli işlev üstlenecek.
Buna…
Yeni hat planlamalarıyla ulaşım entegrasyonu eklendiğinde Bursa’da kent içi ulaşım anlayışı değişecek. O sonuca elbette zaman var. Şu bir gerçek ki, sonuca ulaşabilmek için de bir yerden başlamak gerekiyor.
Nitekim…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe cuma akşamı konuk ettiğimiz Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında o yeni hatları anımsattı.
Öncelik…
Yalova Yolu hattında. Daha doğrusu, Kent Meydanı’ndan Terminal ve Demirtaş Sanayi Bölgesi’ne gidecek tramvay hattı öncelikli.
Aynı süreçte…
Cumhuriyet Caddesi’nde nostaljik tramvay adıyla turistik amaçlı başlayan, ancak daha sonra vagonları değiştirilerek yolcu taşıma hedefli hale getirilen tramvay da bugün sona erdiği İncirli’den Ertuğrulgazi’ye kadar gidecek.
Bu hatta İpekböceği vagonları çalışmayacak. Çünkü, Cumhuriyet Caddesi’ndeki sistem T1 Hattı olarak adlandırılan Heykel’deki İpekböceği turu yapan tramvaydan farklı. En önemlisi, ray aralığı daha geniş.
O bakımdan, Pirinç Han önünden başlayan sistem Ertuğrulgazi’ye kadar düz hat olarak çalışacak, T1 ile entegre olmayacak.
Sonrasında…
Atatürk Caddesi’ni gidiş-geliş hale getirecek Yeşil-Çekirge tramvay hattına başlanacak.
Başkan Altepe yeni hatların heyecanını “Bursa’nın her yanını demir ağlarla öreceğiz, kent içi ulaşımı raylı sistemle sağlayacağız” diyerek dile getiriyor.
İşte…
Tüm bu planlamalar arasında sürpriz bir hat uzatma projesi de var. Onun bilgisini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi:
“Tramvay hatlarıyla ilgili yapılan planlamalara ek olarak, Eski Yalova Yolu ve Demiryolu’na da mevcut T1 hattını uzatarak bağlantı yapacağız.”
Kararın, Dr. Branner firması tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı’ndan çıktığını vurgulayan Altepe, yapımına da hemen başlanacağını söyledi.
Buna göre…
İnönü Caddesi’nden inip SGK İl Müdürlüğü önünden sola dönüp Uluyol’a giren tramvay hattı, tam dönüş noktasından devam edip köprülü kavşağı aşarak Eski Yalova Yolu’na ulaşacak.
Hat Balıklı Kavşağı’na kadar inecek. Bu bölgede tek hat üzerinde çalışacak olan tramvay yeniden SGK İl Müdürlüğü önünde ana hatta bağlanacak.
Böylece…
Hem yeni yapılan Büyükşehir Belediyesi Sarayı’na ulaşım tramvayla sağlanacak, hem de nüfus bakımından kentin en yoğun bölgelerinden birine ulaşım kolaylığı getirilecek.
Bir anlamda…
Yeni belediye binasına gitmek isteyenlerin yanında, yaklaşık 10 mahalleyi kapsayan büyük bir nüfus, tek hatlı da olsa tramvayla kent merkezine ulaşma şansı elde edecek.
Köprülü kavşağa tramvay ayarı
İpekböceği tramvayı İnönü Caddesi’ni inip Eski Yalova Yolu’na ulaşmak için eskiden Hal Köprülü Kavşağı olarak bilinen köprülü kavşaktan geçmek zorunda. Oysa köprülü kavşağın bugünkü fiziki durumu tramvayın geçmesine elverişli değil.
O nedenle…
Demirtaşpaşa Köprülü Kavşağı’nda olduğu gibi bu köprülü kavşaktaki sert eğim de yumuşatılıp tramvaya uygun hale getirilecek.

Kaynak :Ahmet Emin YILMAZ – www.olay.com.tr

Reklamlar