İstanbul metro projelerinin maliyeti sorgulanıyorİstanbul metro projelerinin maliyeti sorgulanıyor :AKP iktidarı, metro projelerinin emsallerine göre fahiş maliyetini izah edemiyor.İstanbul metro projelerinin maliyet sorgulaması yerel seçim öncesi AKP iktidarının kabusu oldu. Marmaray’ın en önemli ayağı Kadıköy-Kartal metrosunun kilometresi 140 milyon liraya maledildi. Oysa aynı teknoloji kullanılarak inşa edilen İzmir Metrosunun kilometre başına maliyeti ise sadece 56 milyon lira.
Milyarlık farklar mide bulandırıyor
Benzer astronomik maliyet farkı Ankara Metrosu ile yapılan kıyaslamada da ortaya çıkıyor. Ankara Metrosu’nun kilometre maliyeti 90 milyon lira olarak açıklanmıştı. Bu veriler gözönüne alındığında 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal metrosunun Ankara Metrosu’na göre maliyet farkı 1 milyar 800 milyon liraya ulaşıyor.
Sorgulanan maliyet AKP’yi korkutuyor
Metro maliyetinin sorgulanması yerel seçim öncesi AKP iktidarının kabusu oldu. İstanbul Büyük Şehir Belediye seçiminde metro hatları ve Marmaray’ı en büyük koz olarak kullanmaya hazırlanan AKP iktidarı, bu projelerin emsallerine göre fahiş maliyetini izah edemiyor
29 Ekim 2013’te büyük bir siyasi şov ile açılan Marmaray ve uzantısı metro hatlarıyla ilgili tartışması sürüyor. AKP’nin asrın projesi olarak halka sunduğu projenin maliyeti tartışılıyor. AKP iktidarının propaganda bombardımanı ile sahiplenmeye çalıştığı projenin bu iktidara ait olmadığı, ilk fizibilite etüdünün 1985 yılında yapıldığı, bilinen bir gerçek. Ancak AKP iktidarı her fırsatta Marmaray’ın kendi projeleri olduğu propagandasını yapmaktan geri durmuyor. Yerel seçimler öncesi gerçekleri tahrif ederek Marmaray ve metro projeleri üzerinden oy devşirme hesabı yapıyor. Ama bu projelerin emsallerine göre kat kat daha pahalıya mal edildiği halkın gözünden kaçırılıyor.
İddialar bitmiyor
Marmaray’ın en önemli ayağı olan Kadıköy-Kartal metrosunun maliyeti kilometrede 140 milyon lira. Oysa aynı teknoloji kullanılarak inşa edilen İzmir Metrosunun kilometre başına maliyeti sadece 56 milyon lira. Sadece nüfusuyla değil aynı zamanda 9 milyar liralık (4.5 milyar dolar) belediye bütçesiyle de dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alan İstanbul, siyasetçilerin de ilgi odağı. Yerel seçimlere çok az kala AKP’nin en büyük propaganda malzemesinin geçen yıl 29 Ekim’de hizmete sokulan Marmaray ve uzantısı metro hatları olacağı belirtiliyor. Ancak muhalefetin de yerel seçim kampanyasında bu projelerin emsallerine göre pahalı maliyetlerini gündeme taşıyacak olması AKP iktidarının korkulu rüyası haline geldi. Zira, Marmaray’ın açılışının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen emsallerine göre fahiş maliyeti hakkındaki iddialar bitmek bilmiyor.
İzmir karşılaştırması
Marmaray’ın en önemli ayağı olan Kadıköy-Kartal metro hattının 1 kilometresi için 140 milyon lira harcandı. Bu rakamın İzmir Metrosu ile kıyaslandığında ortaya ciddi bir fark çıkıyor. Zira, daha kısa sürede tamamlanan İzmir Metrosu için kilometre başına sadece 56 milyon lira harcandı. Üstelik aynı teknoloji kullanılarak. EVKA 3-Üniversite, Üçyol-Üçkuyular, 2 hat toplamı 8 kilometre. 450 milyon TL’ye mal etti. Kilometresi 56 milyon TL.
İstanbul Belediyesi metro yaptı. Kadıköy-Kartal hattı. Toplamı 22 kilometre. 3 milyar 100 milyon TL’ye mal etti.
Hesap ortada… Buna rağmen AKP iktidarı, “İstanbul’un ulaşım problemini metro hatlarıyla çözüyoruz” iddiasıyla oy toplama peşine düşebiliyor.
Fark vatandaşın cebinden
Her iki şehirde aynı teknoloji ve aynı vagonlar kullanılarak inşaa edilen metronun maliyetinde kafa karıştıran fark vatandaşın cebinden çıkıyor. Çünkü aradaki kilometre başına 90 milyon lira, oldukça ciddi bir fark. Bu para ödediğimiz vergilerden karşılandığı gibi aynı zamanda vatandaşın metroya daha pahalı binmesine neden oluyor.
Buna benzer farkın Ankara Metrosu’nda da görüldüğü ortaya çıkıyor. Ankara Metrosu’nun kilometre maliyeti 90 milyon lira olarak açıklanmıştı. Bu verilere göre, 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal metrosundaki fark 1 milyar 800 milyon lira, 15 kilometrelik Ankara Metrosu’ndaki tahmini fark 1 milyar 275 milyon lira.
Şangay Metrosu
Dünyanın en büyük ve en kalabalık şehri olan Şangay’da da metro maliyetinin, halen tartışılan konular arasında yer aldığı görülüyor. İlk ayağı 1993 yılında açılan Şangay Metrosu toplam 11 ayrı hattan oluşuyor ve toplam uzunluğu 335 kilometre. 289 istasyonu olan metronun son hattı olan 42 kilometrelik Jiading Kuzey-Jiangsu Road 2009 yılında açılmış. Aynı zamanda metronun en uzun hattı sadece 3 yılda tamlanmış. İstanbul Kadıköy-Kartal metro hattı için 22 kilometreye 3 milyar lira üzerinde bir para harcarken Çin ise aynı teknolojiyi kullanarak yaklaşık 400 kilometrelik hattı 1.2 milyar dolara mal etti.
Marmaray’ın tarihçesi!..
* İlk fizibilite etüdü, 1985’te tamamlandı.
* Fizibilite etüdü ve güzergahın yeniden
güncellenmesi ile ilgili çalışmalar,
1997 yılında tamamlandı.
* TK-P15 sayılı JBIC kredi anlaşması,
17 Eylül 1999 tarihinde imzalandı.
* 2000 yılının ilkbaharında müşavirlerin önyeterlik süreci başladı.
* 28 Ağustos 2000 tarihinde
müşavirlerden teklifler alındı.
* Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri Sözleşmesi, 13 Aralık 2001 tarihinde Avrasya Ortak Girişimi ile imzalandı.
* 15 Mart 2002 tarihinde Müşavirlik Hizmetleri başlatıldı.
* 25 Temmuz 2002 tarihinde jeoteknik
etüt ve incelemeler başlatıldı.
* 23 Eylül 2002 tarihinde İstanbul Boğazı’ndaki batimetrik etütler başlatıldı.
* 2 Aralık 2002 tarihinde İstanbul Boğazı’ndaki derin deniz
sondajları başlatıldı.
* 6 Haziran 2003 tarihinde BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve İstasyonlar) İhale Dokümanları, önyeterlik almış yüklenicilere gönderildi.
* 3 Ekim 2003 tarihinde yüklenicilerden BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve
istasyonlar) teklifleri alındı.

Kaynak : www.yenicaggazetesi.com.tr

 

Reklamlar