İzmit için yaya alt geçitleri planlanmalıdır

İzmit için yaya alt geçitleri planlanmalıdır :30 Mart’ta İzmit Belediye Başkanı olmak için yarışacak iki güçlü aday Sefa Sirmen ile Nevzat Doğan, şu sıralar inandıkları, güvendikleri insanlardan oluşan ekipleri ime halkın önüne koyacakları projeler üzerinde çalışıyorlar. Sirmen ve Doğan İzmit için önümüzdeki
5 yıllık dönemin projelerini şubat ayı sonunda açıklayacaklar.
Hepimiz biliyor, görüyor, içinde yaşıyor ve kabul ediyoruz ki, İzmit’te en önemli problem trafik ve ulaşım sorunu. Şehir çok kalabalık. Şehir merkezi çok kalabalık. Üstelik yeterli otopark yok. Aslında İzmit’te şehir içine giren araç sayısı öyle sanıldığı kadar çok fazla değil. Bana göre, şehir merkezinde trafikteki büyük sıkıntının temel nedeni yaya sayısının çok fazla olması ve bu şehirde yayaların ana caddelerin her bölümünden karşıdan kaşıya geçiyor olmasıdır.
Dünyanın modern kentlerinde trafik yönetilirken, araçlar kadar yayalar da yönetilir. Bir kentte, araç trafiğinin bulunduğu ana caddelerde her yerden yayalar caddeye giriyor ve araçların önünü kesiyorsa o kentte araç trafiğinin akışını da sağlayamazsınız.
Bir gün, bir akşamüzeri, okullar ve işyerleri dağılmaya başladığı saatlerde lütfen İzmit’te Alemdar Caddesi’ne çıkın. Eski demiryolu geçidi üzerinde sürekli ve her yöne yaya akışı göreceksiniz. Çıkın Alemdar Caddesi’nden İzmit Lisesi’ne doğru. Caddenin her yerinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan insanlarla karşılaşacaksınız.
Bu yaya trafiği, araçların geçişini de engelliyor. Alemdar Caddesi üzerindeki kesintisiz yaya trafiği nedeniyle, araçlar geçitten geçemiyor. Cadde boyunca bu sıkıntı devam ediyor.
Modern kentlerde, yayalar için alt geçitler vardır. Yayalar, araçlara ayrılan caddeye çıkmaz, aralar arasında dans eder gibi zıplamak zorunda kalmazlar. Araçlar caddenin üzerinden, yayalar alt geçitten geçerler.
İzmit’in de artık bu yaya trafiğini bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi açısından artık “Tramvay projesi”nden geri dönüş yok. Büyük olasılıkla 2015 yılında İzmit içinde tramvay çalışmaya başlayacak. Tramvay çalışınca, Hürriyet Caddesi ile, Cumhuriyet Caddesi’nin tamamen yayalaştırılması, araç girişine kapanması planlanıyor. Bu durumda, Alemdar Caddesi de fonksiyonunu kaybedecek, bu caddeden araç herhalde geçmeyecek.
Tramvay trafiğinin sağlıklı işlemesi için de yayalar için alt geçit gerekir. Ama bu planlanan sisteme geçilirse şehir merkezinde Yürüyüş Yolu güzergahında yaya geçidine pek fazla gerek kalmaz.
Buna karşın, İnönü Caddesi’nin, Şahabettin Bilgisu (eski Ankara) caddesi’nin araç trafiği yükü çok artacak. İnönü Caddesi üzerinde Santral’den başlayarak batıya doğru Devlet Hastanesi önü, Baç kavşağı, İzmit Lisesi önü, Yenituran mevkii, 50 nci Yıl Okulu önünde, mutlaka yaya alt geçitleri yapılmalıdır. İnsanlar, çok fazla merdiveni olmayan alt geçitleri kullanarak, caddede araç trafiğini hiç aksatmadan caddenin karşısına geçebilmelidir.
Aynı şekilde Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalarda 2-3 tane yaya alt geçidi planlanmalıdır. Bunlar zor işler değildir..
Vizyonu daha geniş belediye başkanları, Çocuk Parkı Meydanı, Baç kavşağı gibi bölgelerde yer altı çarşıları planlayabilir. İstanbul Karaköy’deki gibi bir yer altı çarşısı, hem cadde üzerindeki yaya trafiğini ortadan kaldırır, hem ticareti hareketlendirir.
İzmit’te şehir merkezinde artık dikine yapılaşmanın devri bitmiştir. Tam tersine, şehir merkezinde mevcut çok katlı binaların çok uzun olmayan gelecekte yıkılacağını-zaten büyük bölümü çok yaşlıdır- öngörüyorum. Dükkanlar yer altına inebilir. Çok cazip yer altı çarşıları oluşturulabilir.
İzmit’i yönetmeye talip adayların, mutlaka Umuttepe’ye ulaşım için yeni, orijinal projeleri olmalıdır. Umuttepe’ye tramvay, raylı sistem çıkartamazsınız. Kim “Ben Umuttepe’ye metro yapacağım” diyorsa, palavra sıkmış olur. Metro da olacak iş değildir. Mutlaka, Perşembe Pazarı alanından Umuttepe’ye insan taşıyabilecek bir teleferik sistemi düşünülmelidir.
Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesine entegre edilecek toplu taşıma sistemleri için şimdiden planlama yapılması şarttır. Tramvay durakları nerelerde olacak?.. Bu duraklarda inen insanlar İzmit’in üst kesimlerindeki evlerine nasıl, hangi vasıta ile gidecek?. Bunların planlanması lazım.
Yıllardır söz verilmesine rağmen, hala İzmit caddelerinden Cumartesi Pazarı’nı, Pazar Pazarı’nı kaldıramadık. Özellikle Kozluk’ta yaşayan insanların tatil gününü, Pazar gününü berbat eden Pazar Pazarı için, artık kent halkının önüne somut bir proje koymak lazım.
Yıllardır boş duran Doğu Kışla Parkı’nın yanındaki alan nasıl değerlendirilecek?.. Büyükşehir Belediyesi burada bir orduevi yapmayacaksa, önümüzdeki 5 yılda bu alanı bu kentin değerlendirmesi lazım. Buraya yeni Adliye Sarayı mı yapılır?.. Doğu Kışla Parkı’nın devamı mı olur?.. Umuttepe’ye gidecek teleferik sisteminin merkez ayağı mı yapılır. Bir karar vermek lazım.
Çok zaman kaybeden İzmit’in artık önümüzdeki beş yıl içinde temel sorunlarına çözüm bulması lazım. Daha modern, insanlarına daha konforlu, daha kolay yaşam bizimi sunan bir kent haline getirilmesi lazım. Bu şehirde, çalışan anneler için kreşler lazım.
Sirmen ve Doğan, 30 Mart’ta çok zorlu bir seçim mücadelesinin içine girecek, birisi kazanacak. 30 Mart’tan sonra bu özel kentin özel sorunlarının çözümü konusunda sıkıştıkları zaman, “Bu benim işim değil, Büyükşehir’in işidir” deme lüksleri olmayacak. Bu nedenle, 30 Mart için halkın önüne koyacakları projeleri, seçim beyannamelerini hazırlarken, ince eleyip sık dokumaları, bu şehirdeki insanların hayatını zora sokan sorunların çözümüne yönelik akılcı ve uygulanabilir projeleri halkın önüne koymaları lazım.


Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar