İzmit tramvay projesi ihale yüzünden gecikmesinİzmit tramvay projesi ihale yüzünden gecikmesin :Büyükşehir Belediyesi’nin son beş yıllık dönemdeki pek çok önemli işi, ihale mevzuatı yüzünden gecikti. Büyükşehir bürokratları her konuda ince eleyip, sık dokuyor, “Aman ileride başımıza bir dert açılmasın” mantığıyla hareket ediyorlar. Belediyenin, dolayısıyla kamunun hakkını-hukukunu korumak başka bir şey, gereksiz korkaklık gösterip, işlerin gecikmesine neden olmak başka bir şey.
İzmit, tramvay konusunda havaya girdi. Büyükşehir ve İzmit Belediyesi, 2015 yılı başı için İzmit şehir merkezinde tramvay sözü verdi. 30 Mart’ta Karaosmanoğlu ve Doğan yeniden Belediye Başkanı seçilir, gelecek yılın ilk yarısında tramvay İzmit’te çalışmazsa, çok mahcup duruma düşerler.
İzmit’in tramvay sistemi ile ilgili ilk ihale geçen gün yapıldı. Henüz inşaat aşamasında değiliz. 7 kilometrelik tramvay hattının proje işi ihaleye çıktı. Raylar nereye döşenecek, istasyonlar nerede kurulacak, bunların belirlenmesiyle ilgili ihale.
Büyükşehir’deki ihaleye, tek firma katılmış. İşin keşif bedeli 700 bin TL. İhaleye katılıp teklif veren tek firma olan Boğaziçi Mühendislik firması 696 bin TL’lik teklif vermiş. Teklif, keşif bedelinin altında, yasaya uygun. Ama bizim belediye bürokrasisi, “İhaleye tek firma katıldı. Rekabet koşulları oluşmadı” diyerek ihaleyi iptal edebilir. Proje ihalesi iptal edilip, ötelenirse tramvay işi, daha baştan gecikme ile karşılaşacaktır. Artık sözler verildi. Bulvarda sergilenen tramvayı gören şehir havaya girdi. İşi biran önce başlatmak gerekiyor.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr