İzmit tramvayı için ilk oyu Bakan Işık kullandı (Foto Galeri)İzmit tramvayı için ilk oyu Bakan Işık kullandı :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Belediyesi ile ortaklaşa Sekapark ile Otogar arasında uygulamayı planladığı tramvayın bir örneği Anıtpark’a getirtildi. Tramvayın İzmit’teki uygulamasında model, renk ve isim seçeneği halk oyuna bırakıldı. İlk oylamayı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptı.
BAKAN “PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ”
Anıtpark’ta start verilen oylamaya Bakan Işık’ın yanı sıra Vali Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Genel Sekreter Ensin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Çöpoğlu ve Tahir Büyükakın ile çok sayıda vatandaş katıldı. İlk oyu Bakan Işık verdi. Ardından oylama halka açıldı. Bakan ışık, çalışmanın mutluluk verici olduğunu ve bakanlık olarak projeyi önemsediklerini dile getirirken yerli otomobil üretimine de dikkat çekti.
İKİ AY SÜRECEK
Anıtpark’ta tramvayın yanında kurulan elektronik düzenek üzerinden yapılacak oylama iki ay sürecek. Vatandaşlara, düz ve yuvarlak olmak üzere iki tramvay modeli, yeşil, sarı, mavi, gümüş ve kırmızı renk seçeneği sunuluyor. Tramvay için önerilen İzmitray, Körfezray, Akçaray, Akçakocaray ve Akray isimlerinden birini seçmenin yanı sıra vatandaşlar istediği başka bir ismi de diğer seçeneğinde belirtebiliyor. Halktan en çok oyu alan model, renk ve isim İzmit’teki tramvay uygulamasında belirleyici olacak.
İHALESİ YAPILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Belediyesi ile ortalaşa yapacağı tramvay projesi için önemli adım geçtiğimiz günlerde atıldı, projenin avan ve uygulama projelerinin hazırlanması için ihale gerçekleştirilmişti.
SEKAPARK VE OTOGAR ARASINDA
Tramvay hattı 6,5 km uzunluğunda olup güzergah batıda tren garından başlayıp yürüyüş yolu üzerinden Şehit Rafet Karacan Bulvarı’nı takip edecek. Doğu Kışla Parkı doğusundaki Köse Sokak üzerinden Mustafa Kemal Bulvarı’na dönecek olan tramvay, Necip Fazıl Caddesi’ne oradan Sarı Mimoza ve Akarca caddeleri üzerinden de İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşacak.
ÇİFT HAT OLACAK
Tramvay, sadece tren garı ile Merkez Bankası arasında kalan kesimde trafikle karışık gidecek, onun haricinde kendi yolunda hareket edecek. Bir hat gidiş, bir hat dönüş olmak üzere çift hat olarak işletilecek tramvay için güzergah üzerinde 12 istasyon belirlendi.
YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİ YÜKSEK
Tramvay sistemi, lastik tekerlekli toplu taşıma sistemlerine göre daha yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahip. Gelişmiş ülkeler kent merkezlerinde sıklıkla tramvay sistemini kullanıyor. Elektrikle çalışan tramvay sistemi, yolculuk konforu açısından da lastik tekerlekli sisteme göre çok daha avantaj sağlıyor. Karbon salınımı sıfır olan sistem tamamen çevreci bir taşımacılık örneği sunuyor.
TRAFİK ÇÖZÜMÜNDE ALTERNATİF
Tramvay sistemi, istasyon noktaları ve sinyalize kavşak noktaları dışında duraklama yapmıyor. Duraklama yapacağı noktalarda hareketinin kontrol edilebilmesi açısından kent merkezi toplu taşımada yolcu trafiği çözümü için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.