İzmit Tramvayı Keşke Yürüyüş Yolundan geçmeseİzmit Tramvayı Keşke Yürüyüş Yolundan geçmese :Büyükşehir Belediyesi, bu defa kararlı görünüyor. Hoş, 2009 yerel seçimlerinden önce de bu şehir için “Raylı Sistem”, “Tramvay” sözü vermişlerdi, tutamadılar. Ama bu defa durum farklı.
İzmit içinde, 7 kilometrelik hatta tramvay; Yarımca ile Uzuntarla arasında, D-100 üzerinde raylı sistem için Başkan Karaosmanoğlu, düğmeye bastı. İzmit içinde, 7 kilometrelik güzergahta çalışması planlanan tramvay için vade, 2015 yılının başı. Yani, bir yıl sonra..Bu vade tutmayabilir. Ama görünen o ki, artık şehiriçi ulaşımına tramvay geliyor.
Bursa’da üretilen İzmit’te de kullanılması planlanan tramvay kabininin örneğinin de bugün Anıtpark meydanına getirilip, teşhir amacıyla monte edilmesi bekleniyor. Ben de ilk fırsat bulduğumda gidip, İzmit’e gelen ilk tramvay kabinini gezip, görmek istiyorum.
Hem AKP’li yöneticiler, hem Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yaptıkları anketlerden de çok iyi biliyor ve görüyorlar ki, bu şehirde insanların en çok şikayet ettiği konu, ulaşım konusu. İnsanlar, İzmit içinde bir yerden bir yere gitmekte çok zorlanıyorlar. Kalitesiz, konforsuz, sıkış tepiş ve üstelik pahalı bir toplu taşıma sistemimiz var. Üstelik, toplu taşımadan sadece vatandaş şikayetçi değil. Bu hizmeti üstlenen minibüsçüler, onların bağlı olduğu kooperatifin yöneticileri de sıkıntıdalar. İzmit’in daha ekonomik, daha fazla insana aynı anda hizmet veren ve daha konforlu bir ulaşım sistemine ihtiyacı var.
Büyükşehir’in İzmit şehir merkezi için planladığı tramvayın ilk etabı, 7 kilometrelik hatta kurulacak. Batı Terminali denilen, eski Seka’nın işçi giriş kapısı önünden başlayacak, Merkez Bankası İzmit Şubesi önünden şehir merkezine girip, SDKM önünden Otogar’a ulaşacak.
7 kilometrelik güzergahta 11 durak planlanıyor. Tramvayın ikinci etabı İnönü Caddesi’nden geçip, Kız Meslek Lisesi önünden Batı Terminali’ne ulaşacak. Bu ikinci etap, uzun iş.. Büyükşehir’in planladığı Yarımca Atalar Mahallesi ile Uzuntarla’daki Cengiz Topel Havaalanı arasındaki 32 kilometrelik hafif raylı sistem projesi de ucu açık bir proje..
Şimdi bizim önümüzde şehir merkezinden geçecek ilk Tramvay var. Bu proje, İzmit şehir merkezinin yapısını kökten değiştirecek. Bu kentteki pek çok alışkanlığı bitirecek. Bu nedenle, iyi tartışmamız gerekiyor. İyi bir iş yaparken, şehrin geleceğine de zarar vermemek gerekiyor.
Tramvay projesi ile birlikte şehir merkezi yayalaştırılacak. Yürüyüş Yolu’nun iki yanındaki Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerine araç girişi yasaklanacak. Kuşkusuz bu iki caddeye her türlü aracın 7 gün 24 saat girişini yasaklamak mümkün değil. İş yerleri var. Mal sevkiyatı var. Öyle sanıyorum ki, bazı günlerin sınırlı bazı saatlerinde araç girişine izin verilecektir.
Benim asıl kafama takılan konu; tramvayın Yürüyüş Yolu üzerinden geçirilmesinin düşünülmesidir. 100 küsur yıl trenin geçtiği, 1999’dan bu yana Yürüyüş Yolu olarak hizmet veren bu alan, İzmit’i bütün dünya kentlerinden çok farklı kılan bir alandır.
Bizim şehrimizin Yürüyüş Yolu gerçekten çok özel bir güzergah. Kışın kar yağdığında buradan yürümek güzeldir. Sonbaharda çınarlardan dökülen sarı yaprakların üzerine basarak, o yapraklardan gelen hışırtıları duyarak yürümek daha güzeldir. Hele ilkbaharda, Yürüyüş Yolu’nun iki yanındaki çınarlar taze yapraklarını açtığında, kendinizi yemyeşil bir tünelin içinde yürüyor gibi hissedersiniz. Yazın en sıcak günlerinde Yürüyüş Yolu’na girin, o yapraklar güneş ısısını geçirmez, Yürüyüş Yolu adeta doğal klima çalışan bir alan gibi serin, gölgelik olur. Yaz sıcağında, Yürüyüş Yolu üzerindeki bin bankta, gölgede oturmak bile ayrı bir keyiftir.
Şimdi, bu Yürüyüş Yolu üzerinden tramvay geçecek. Oysa, Hürriyet ve Cumhuriyet Caddeleri’nde araç yasaklanıyor. Tramvayı, bu iki caddeden birinden geçirsek de, iki yanı asırlık çınarlarla kaplı Yürüyüş Yolunu bugünkü halinde bıraksak, orada sere serpe 4 mevsim yürüsek daha güzel olmaz mı?..
Yürüyüş Yoluna, yeniden ray döşeneceği ihtimali, beni çok rahatsız ediyor. Hürriyet veya Cumhuriyet Caddelerinden biri tramvay için daha uygundur diye düşünüyorum.
Tabii, tramvayı şehir merkezine getirirken düşünülmesi gereken tek konu bu değil.. Şehir merkezindeki iki ana caddeye araç girişini önlediğinizde Alemdar Caddesi ne olacak?.. Abdurrahman Yüksel Caddesi ne olacak?.. Şahabettin Bilgisu Caddesi’ni nasıl kullanacağız?.. Bütün bunları da şimdiden tartışmamız lazım.
Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerine araç girmeyecekse, hem Alemdar Caddesi, hem Abdurrahman Yüksel Caddesi, tamamen kör kalacak demektir..D-100’den, Alemdar Caddesini kullanarak İnönü Caddesi’ne çıkışı yeniden planlamamız lazım.
Leyla Atakan Caddesi’nin fonksiyonunu yeniden düşünmemiz lazım. Hürriyet ve Cumhuriyet Caddeleri araçlara kapandığında, şehir merkezine girecek bütün araçların İnönü Caddesi’nde park yapması gibi bir durum ortaya çıkacak ki, bunu da düşünmek lazım..
Yani, bu iş, “Ben bugün tramvayı getirip, Anıtpark’a koyuyorum. Gel vatandaş, seçim öncesi cicili bicili tramvayını gör, rengini beğen” demekle olmaz. Bu şehrin merkezinde bir yıl sonra tramvayla toplu taşıma başlayacaksa, bunu enine boyuna tartışmamız, şehir merkezini yeniden planlamamız lazım. Kuşkusuz bu tramvay konusunu şehrin gündemine taşırken, bunca yıl toplu taşımanın yükünü çeken, sıkıntıda olan şehir içi minibüsçülerinin de durumunu düşünmek, onların bağlı olduğu kooperatifi bu sistemin içine taşıyacak gerçekçi formülleri üretmek lazım.
Ancak bence en önemlisi, tarihi çınarlar arasından geçen, İzmit’e dünyada benzeri olmayan bir özellik ve güzellik katan Yürüyüş Yolunu korumak olmalıdır. Ben o yola, o çınarların arasına yeniden ray döşenmesini içime sindiremiyorum. Tramvay caddeden geçsin, Yürüyüş Yolu yayalara kalsın diye düşünüyorum.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr