Kocaelide Tramvayın İsim ve Rengini Vatandaşlar Belirleyecek (Foto Galeri)Kocaelide Tramvayın İsim ve Rengini Vatandaşlar Belirleyecek :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Belediyesi ile ortaklaşa Sekapark ile Otogar arasında uygulamayı planladığı tramvayın bir örneği dün gece geç saatlerde Anıtpark’a getirtildi. Gün boyu halkın ilgisini çeken tramvayın İzmit’teki uygulamasında model, renk ve isim seçeneği halkın beğenisine bırakıldı.
OYLAMA BUGÜN BAŞLIYOR
Anıtpark’ta BUGÜN (Çarşamba) başlayacak olan oylama sistemiyle tramvayın modeli, rengi ve ismini halk seçecek. Oylama Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın katılımıyla öğlen saatlerinde başlayacak. Halktan en çok oyu alan model, renk ve isim İzmit’teki tramvay uygulamasında belirleyici olacak.
YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİ YÜKSEK
Tramvay sistemi, lastik tekerlekli toplu taşıma sistemlerine göre daha yüksek yolcu taşıma kapasitesine sahip. Gelişmiş ülkeler kent merkezlerinde sıklıkla tramvay sistemini kullanıyor. Elektrikle çalışan tramvay sistemi, yolculuk konforu açısından da lastik tekerlekli sisteme göre çok daha avantaj sağlıyor. Karbon salınımı sıfır olan sistem tamamen çevreci bir taşımacılık örneği sunuyor.
TRAFİK ÇÖZÜMÜNDE ALTERNATİF
Tramvay sistemi, istasyon noktaları ve sinyalize kavşak noktaları dışında duraklama yapmıyor. Duraklama yapacağı noktalarda hareketinin kontrol edilebilmesi açısından kent merkezi toplu taşımada yolcu trafiği çözümü için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.