Konak Tramvayı Projesi denizle bağlantıyı tamamen koparacak

Konak Tramvayı Projesi denizle bağlantıyı tamamen koparacak :Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, kentin deniz ile bağlantısının halen 6 şeritli bulvar ile kesildiğini, buna bir de tramvay hattının eklenecek olmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeye hazırlandığı ve 26 Şubat’ta ihalesine çıkılacağını açıkladığı Fahrettin Altay-Konak-Halkapınar tramvay hattı güzergahının Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nı içeren bölümüne Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nden tepki geldi. Kentin deniz ile bağlantısının halen 6 şeritli bulvar ile kesildiğini, buna bir de tramvay hattının eklenecek olmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, bu noktadaki sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Tanıtım toplantısı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içinde üç güzergahta hayata geçirilecek tramvay projelerinden ilkinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde Üçkuyular-Konak-Halkapınar hattı hakkında vatandaşlara bilgi verildi ve projenin detaylarına ilişkin görseller sunuldu. Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tramvay projelerini bilimadamları, meslek odaları ve konunun ilgilileriyle birlikte irdeleyerek bugüne getirdiklerini ifade etti.
‘Doğru bulmuyoruz’
Konuyla ilgili Yeni Asır’a konuşan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, Şair Eşref Bulvarı’nı izleyen güzergahta ağaçların kesilmesine yol açacak düzenlemenin değiştirilmiş olmasını olumlu bulduklarını ancak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın konutların bulunduğu tarafından geçen güzergaha itirazlarının olduğunu söyledi. Topal, “Birinci öncelik olarak Üçkuyular’dan Konak’a kadar olan kesimde kentin deniz ile olan ilişkisini karayolu zaten kesiyor. Buna bir de tramvay hattının eklenmesini doğru bulmadığımızı ve tramvayın Mithatpaşa koridorunu izleyebileceğini söylemiştik. İkinci olarak da Konak’tan Alsancak Garı’na kadar olan bölümde ağaçların kesilmesine yol açacak planın yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini belirtmiştik. Son yapılan açıklamalardan bu ağaçların kesilmesine neden olacak düzenlemeyi değiştirdiklerini görüyoruz ve bunu önemsiyoruz. Ancak sahil bölümünde eleştiri konusu yaptığımız noktanın devam ediyor olmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.
26 Şubat’ta ihale yapılacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi trafiğe nefes aldırmak amacıyla hazırladığı tramvay projelerini İzmirlilere tanıtıyor. Metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilecek üç tramvay hattından biri olan 13 kilometrelik Konak Tramvayı Projesi, ilk olarak Konak-Alsancak güzergahı üzerinde ikamet eden semt sakinleri ve esnafa anlatıldı. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ile İl Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’in de katılımıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, F. Altay Meydanı-Konak-Halkapınar, Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir ve Şirinyer-D.E.Ü. Tınaztepe Kampusü arasında olmak üzere üç tramvay projesi üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Kocaoğlu, Konak ve Karşıyaka hatları için 26 Şubat’ta inşaat ve çekerleri de kapsayan yapım ihalesine çıkacaklarını açıkladı.
19 durak ve 21 araç
Proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Teknik Danışmanı Ulş. İnş. Yük. Müh. Cemal Yıldız, planlama aşamasından bugüne kadar gelinen süreci özetledi. Yıldız, “Konak Tramvayı, F.Altay Meydanı-Konak-Halkapınar arasında yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki hatta, 19 durak ve 21 araçla hizmet verecek. Pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışmasını planladığımız F.Altay-Konak-Halkapınar tramvayı, bu yolculuğu toplam 31 dakikada tamamlayacak” dedi.


Kaynak : www.yeniasir.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar