Limanda Rüşvet ve İhaleye Fesat Operasyonuna 14 TutuklamaLimanda Rüşvet ve İhaleye Fesat Operasyonuna 14 Tutuklama :TCDD’nin bütün ihalelerini, Ahtapot adlı firma kazandı. Şikâyet mektubu operasyonu başlattı.
İzmir Cumhuriyet savcılığı tarafından yürütülen “imbat operasyonu”nun, 2010 yılının Ağustos ayında İzmir Valiliği’ne gelen ihbar mektubu ile başladığı ortaya çıktı. Mektubu yazanın ise, ihaleleri kaybeden H.D. adlı bir başka firma sahibinin olduğu belirlendi. Valiliğin ise, ihbarcıyı emniyete yönlendirdiği ve teknik takibin bu süreçte başladığı saptandı.
ADRES YÜZÜNDEN ELENDİ
Taraf’ın ulaştığı bilgilere göre, liman ihalelerindeki rüşvet ve yolsuzluk iddialarını kapsayan imbat operasyonu, “ihaleleri kazanamayan bir firma” sahibinin yaptığı ihbar başlattı. Limanların hizmet ihalelerini yıllardır kazanan firmalar arasında yer alan H. D. İsimli iş adamı, 2010 yılının Ağustos ayından itibaren ihaleleri Ahtapot isimli firmaya kaptırmaya başladı.
Bunun üzerine, İzmir Valiliği’ne giden H . D. isimli iş adamı yazılı ve sözlü olarak liman ihalelerinde dönen dolapları bir bir anlattı. H. D. isimli iş adamının ihbar mektubunda, 1997-2004 yılları arasında limanlardaki yükleme ve boşaltma ihalelerini kendi firmasının kazandığı belirtilerek, son yıllarda bu ihaleleri ağırlıklı olarak Ahtapot isimli firmanın kazandığı bildirildi. Mektupta, ihaleleri kaybetmesi üzerine TCDD’nin liman işletmesi yetkilileri ile görüştüğünü ve ihaleleri niye kaybettiğini öğrenmeye çalıştığını ifade eden iş adamı, yetkililerin her ihale sonrasında farklı gerekçeler ortaya attıklarını kaydetti. H.D., bir ihaleden, “adresini yanlış yazdığı” için bir başka ihaleden de, “dosyanın üzerine İzmir Limanı” yazmadığı için elendiğini kaydetti.
İHALEDE ÇİFTE TEKLİF
H.D. isimli işadamı ihbar mektubunda ihalelerle ilgili ilginç ayrıntılar da anlattı. Örneğin, yine İzmir Limanı için yapılan bir ihalede, ihaleyi kazanan firmadan çift teklif alındığını öne sürdü. İşadamının verdiği bilgiye göre, ihaleye katılan firmalardan teklif alma işlemi 15.00 itibariyle tamamlanırken, ihaleyi kazanan firmadan 16.30’da yeni teklif alındı. Bu teklif geçerli kabul edildi ve ihaleyi aynı firma kazandı. Diğer firmaların teklifleri ise, ismin yanlış yazılması, dosyanın eksik olması gibi gerekçelerle elendi. İhbarcı H.D. şikâyetlerini önce İzmir Valiliği’ne yaptı. Valilik iddiaları işleme koydu ve ihbar mektubunu il emniyet müdürlüğüne gönderdi. Emniyet müdürlüğü de, 2011 yılının başında H.D. isimli işadamının ifadesini alarak, suçladığı kişiler hakkında teknik takip başlattı. Bu süreçte edinilen bilgiler doğrultusunda da operasyon başlatıldı.
İzmir’deki operasyonda 14 kişi tutuklandı
İZMİR merkezli operasyon kapsamında nöbetçi mahkemeye sevk edilen 14 kişi tutuklandı. İzmir Adliyesi’ne sevk edilen 23 kişiden 9’u savcılık tarafından serbest bırakılırken, 14 sanık hakkında “tutuklanma” talebiyle sevk edildikleri Nöbetçi İzmir 7. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararı verildi. Tutuklanan sanıklar şunlar: Nuh Aslan, Hüseyin Bülbül, Ali Osman Yılmaz, Burhan Kandemir, İzzet Çırakoğlu, Muzaffer Emre Sakarya, Faruk Yakaryılmaz, Mustafa Ali Altaş, Muhammed Tayfur Uzun, Mahmut Canbayoğlu, Şükrü Çelikyürek, Şentürk Aktaş, Turan Yalçın ve Birol Bafra.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.