Üç Büyükşehirde Kişi Başına Düşen Raylı Sistem UzunluğuÜç Büyükşehirde Kişi Başına Düşen Raylı Sistem Uzunluğu :İzmir’de 17 yıl, Ankara’da 8 yıl ve İstanbul’da 4 yıl yaşamış biri olarak izlenimlerimi dile getirmeye hakkım olduğunu düşündüren belediyeciliktir.
İzmir’de yaklaşık 3 milyonluk nüfusa hizmet veren 14 km. uzunluğunda bir metro hattı, 80 km. uzunluğunda ise izban hattı olmak üzere toplam 94 km. uzunluğunda bir raylı sistem mevcut.
Raylı sistem uzunluğu / nüfus => 94 km / 3 mio = 31,33.
Ankara’da ise yaklaşık 6 milyonluk nüfusa hizmet veren 8,5 km.lik ankaray ve 14,5 km.lik metro olmak üzere toplam 23 km.lik bir raylı sistem mevcut.
Raylı sistem uzunluğu / nüfus => 23 km / 6 mio = 3,83.
İstanbul’da 15 milyonluk nüfusa hizmet veren toplamda 141 km.lik raylı sistem mevcut durumda.
raylı sistem uzunluğu / nüfus => 141 km / 15 mio = 9,40.
Hesaplamaların sonucuna göre İzmir, nüfus başına düşen raylı sistem hat uzunluğunda açık ara önde görünüyor. Peki bu mantıklı bir kriter mi? Kısmen evet, kısmen hayır. bir de kullanılabilirlik açısından bakalım:
İstanbul’da raylı sistem kesinlikle çok yaygın. Şehrin önemli noktalarını bir araya getiriyor, trafiğe bulaşmadan şehrin önemli bir kısmına ulaşmak mümkün. Raylı sistemle tren garının içine kadar girmek mümkün değil. Öte yandan havaalanı ve otogar raylı sistemle erişilebilir durumda. tek kötü yanı çok fazla aktarma yapma gerekliliği olabilir, ancak bu kadar büyük bir şehirde bu normal.
Ankara’da raylı sistem şehrin yalnızca önemli noktalarına hizmet veriyor denilebilir, Çayyolu – Çankaya aksının metroya erişimi yok. Öte yandan, raylı sistem şehrin tren garına ve otogarına girmekle birlikte; Ankara’da havaalanına raylı sistemle erişim çok uzun yıllar boyunca ancak hayallerde kalabilir. Ha günün birinde hayaldi gerçek oldu denirse bilemem.
Gelelim izmir’e… İzmir’de şehrin en önemli iki doğrultusu olan kuzey-güney ve doğu-batı aksları, metro ve izban’ın entegrasyonuyla birlikte nüfusun önemli kısmına hitap ediyor. bunun yanında, şehrin tren garının ve havaalanının içine kadar raylı sistemle ulaşmak mümkün. Otogara giden bir raylı sistemin mevcut olmaması bir eksiklik, henüz proje aşamasında. Öte yandan şehrin en uzak ucundaki aliağa’dan raylı sistemle havaalanına 1 saatte ulaşabilecek olmak ise ciddi anlamda büyük bir olanak. İzmir haritasını açıp önünüze koyarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
Niteliksel kullanışlılık açısından İstanbul’u birinci sıraya, İzmir’i ikinci sıraya, Ankara’yı ise üçüncü sıraya koyuyorum.
Bir de nicelik açısından günlük yolcu taşıma / şehrin toplam nüfusu oranlarına bakarak, nüfusa gerçekten hizmet edebilme durumunu hesaplayalım:
İstanbul:
tüm raylı sistem toplam: 1.200.000 yolcu / 15 milyon nüfus = yüzde 8.
Ankara:
175 bin (Ankaray) + 135 bin (metro): 310.000 yolcu / 6 milyon nüfus = yüzde 5,16
İzmir:
200 bin (metro) + 140 bin (izban) = 340.000 yolcu / 3 milyon nüfus = yüzde 11,33.
Bu oranlara bakıldığında ise raylı sistemin nüfusa en çok hitap edebilmesi açısından İzmir 1. sırada çıkıyor, İstanbul onu takip ediyor, Ankara ise sonuncu sırada.

Kaynak : www.bursadabugun.com