Batıkent-Sincan Metrosu Hizmete Açıldı (Video)Batıkent-Sincan Metrosu Hizmete Açıldı : Sincan-Batıkent Metrosu, bugün düzenlenecek törenle hizmete giriyor. Vatman koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Gül, metroyu törenin yapılacağı yere ulaştırdı.
Metronun ilk seferinin haraket noktası Batıkent’teki Mesa istasyonuna ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Ali Babacan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu geldiler.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanyol Başbakanı Rajoy da istasyona birlikte binerek, vagonda bir süre bakanlarla sohbet etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de kendisini karşılayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Büyükşenir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile istasyona indi.
Daha sonra Gül, Çiçek, Erdoğan, Rajoy, Elvan ve Gökçek, sürücü bölümüne geçerek, vatmandan bilgi aldı.
Vatman koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Gül, korna çalıp el sallayarak, ilk seferi başlattı. Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ve çok sayıda bakanı taşıyan metro, törenin yapılacağı Harikalar Diyarı’na ulaştı.
İstasyondaki ışıklı panolarda Türkçe ve İspanyolca “Batıkent-Sincan Metro hattına hoşgeldiniz” yazıldığı görüldü.
Uzunluğu 15.5 kilometre olan Batıkent-Sincan Metro Hattı 12 istasyondan oluşuyor.
Hattın istasyonları şöyle olacak: Batıkent, Batımerkez, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 3, Devlet Mahallesi, Fatih, GOP, Törekent 1 ve OSB.
Metro hattının yapımı için 216 milyon lira harcandı.
ERDOĞAN: ÖNÜMÜZÜ KESMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI SABREDİYORUZ
Metro açılışında konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
“Bugün Ankara’da bir büyük hasreti sonlandırıyoruz. Ankara’da 3 koldan ilerleyen metro hatlarından Batıkent-Sincan hattını açıyoruz. Bu hattın açılışının 11 ay öne çekilmiş olması bir azmin göstergesidir. Hayırlı olsun diyoruz.
Önümüzdeki ay da Kızlıay Cayyolu hattını 10 ay erken hizmete alıyoruz. Sırada Keçiören metrosu var. O da yıl sonunda test sürüşlerine başlayacak, 2015 yılında onu da hizmete almış olacağız. Ankara’daki raylı sistem uzunluğu 23.5 kilometredir. Bunu 67.5 kilometreye çıkaracağız. Kızılay’dan Esenboğa’ya giden metro, Kızılay’dan gara yine bir metro hattımız olacak. Biz laf üretmeyiz icraat üretiriz. Ankara’yı ulaşımda da Avrupa başkenti konumuna yükseltmiş olacağız.
Batıkent-Sincan ulaşım süresi 35 dakika olacak, kısa zamanda aktarmayı da kaldıracağız Kızılay’a direkt ulaşacak ve 30 dakikanın altına düşüreceğiz.
Başkanımdan şunu rica ettim; artık bu metro hatları üzerinde istasyon noktalarında muhakkak katlı otoparkları yapalım ve bu katlı otoparklarda vatandaşımız gelsin aracını park etsin, sonra raylı sistemem intikal ve yürüyerek gitsin gelsin, bunu sağlayalım. İstanbul’da da bunu yapacağız.
Sincan Eryaman artık birçok sıkıntıyı bu vesileyle aşıyor. Kısa zamandan işinden evine ulaşma şansını yakalıyor.
Cumartesi İstanbul’da bir büyük açılış töreni gerçekleştirdik. 156 trilyona mal olan 20 kavşak ve yolun açılışiını yaptık. Durmak yok yola devam diyoruz.
Ankara’ya kapanıp kalan bir hükümet olmadık, hep yollarda olduk, hep çalıştık. 11 yıl boyunca bir şeyden özenle kaçındık, sanal tartışmalarla, gereksiz çekişmelerle milletin gündemini ıskalamaktan özenle kaçındık. Biz Ankara’yı tam anlamıyla bir başkent konumuna yükselttik.
11 yıl boyunca gereksiz münakaşalardan nasıl uzak durup hizmet ürettiysek bugün de yarın da bunun mücadelesini vereceğiz. Boşuna uğraşmayın bizi bu tartışmalara çekemeyeceksiniz, bizi yavaşlatamayacksınız, bizi millete hizmetten alıkoyamayacaksınız.
Her türlü adımı attık, temel attık bir de baktık arkadan Etlik’teki şehir hastanesini yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bunlarla uğraşmaktan yolumuza devam edemiyoruz. Şimdi yeniden bir düzenleme yapacağız bu şehir hastanesini yapmak için.
Sabrediyoruz, ama bir taraftan da bu yola devam edeceğiz. Bu ülke çok ihmal edildi. Şu anda hızımızı kesmeye çalışıyorlar, kesemeyecekler”