Bursaray Balata uzayacakBursaray Balata uzayacak :Büyükşehir Belediyesi, Bursarayı Kestel ve Görükle etabının ardından Balattaki Hızlı Tren İstasyonuna bağlamayı hedefliyor.
Olay Medya
yı ziyaret ederek raylı sistem projelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursarayın Balatta bulunan Hızlı Tren İstasyonuna bağlama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Olay Medya yöneticileri ve köşe yazarlarıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa
daki hafif raylı sitemin standartların üzerinde olduğunu ve daha fazla uzamayacağını vurguladı.
Başkan Altepe sadece Balatta bulunan Hızlı Tren İstasyonuna bağlanacağını ve bir istasyon da Görükleye uzayabileceğini söyledi.
Bursaray
ın Mudanya ya da başka bir yere uzamasının söz konusu olmadığını kaydeden Altepe, Bursaray ile bütünleşecek tramvay hatları da kentin üst ve alt bölgelerindeki ulaşım sorununu çözeceğini kaydetti.
Altepe, “Şimdi 250 bin yolcu taşıyorsa bu zamanla 750 bin yolcu taşıyacak. Şimdi 10 dakikada bir gidiyor, yarın 2 buçuk 3 dakikaya inecek” dedi.
“BU İŞTEN KAR DEVRİ GEÇTİ”
Kar edememekten yakınan Özel Halk Otobüslerine de mesaj veren Başkan Altepe, “Bu işten kar devri artık geçti. Benim tramvayım vatandaşı 50 kuruşa taşıyor. Asıl hedef bundan sonra bağlanacak tramvay hatları. Meskene, Yalova Yoluna ve Çekirgeye bağlanınca, insanlar tramvaylarla taşınacak. Böylece halk otobüslerine gerek kalmayacak ve zamanla halk otobüsleri azalacak. Bu iş kazanmak için yapılmıyor, şehrin problemlerini çözmek için yapılıyor” diye konuştu.
Ulaşımın pahalı olduğu yönündeki eleştirileri de yanıt veren Altepe, Avrupa`da ulaşım fiyatlarının buranın 3 katı olduğunu ve zaten maliyetinin altında yolcu taşıdıklarını ifade etti.
MEYDAN PROJESİ
Stadyumun yıkılarak yerine yapılması düşünülen meydan projesine yapılan eleştirileri de yanıtlayan Altepe, bu proje ile kentin önemli bir meydan kazanacağını söyledi.
Projenin üzerinde aylarca çalışıldığını ve projede bina olmadığının altını çizen Altepe, bu meydanın Kültürpark ile bütünleşeceğini ve il bazında 3 milyonluk bir şehrin meydanı olacağını dile getirdi.