Devler 6 Mart'ta Eurasia Rail fuarında buluşacakDevler 6 Mart’ta Eurasia Rail fuarında buluşacak :Dünyanın “dördüncü” büyük demiryolu fuarı, Eurasia Rail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı 6 Mart’ta, İstanbul Fuar Merkezi’nde başlıyor.
Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek fuara Ulaştırma Bakanlığı, TCDD, Tüvasaş, Tüdemsaş ve Tülomsaş standlarında özellikle son yıllarda demiryolu yatırımları ile ülkemizin bu konuda nasıl bir çekim merkezi haline geldiğini görmek mümkün olacak.
2013 yılında 287 firmanın katılım sağladığı fuarda, bu sene 25 ülkeden 300’ün üzerinde firma sektördeki son teknolojileri sergileyecek.
Türkiye ve dünyadaki kamu kuruluşlarının yanı sıra sektörün devleri ABB, ALSTOM, ANSALDO, BOMBARDIER, KNORR BREMSE, HYUNDAI ROTEM, SIEMENS, TALGO, THALES, VOITH TURBO, VOSSLOH, WABTEC gibi firmaların yanı sıra ülkemizden DURMAZLAR, KARDEMİR, SAVRONİK, ULAŞIM A.Ş. başta olma üzere sektörün en önemli aktörleri fuarda yer aldılar.
Fuara ayrıca, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya, Romanya ve Rusya Federasyonu milli katılım gerçekleştirdi.
Avrasya coğrafyasının sektördeki en önemli buluşması niteliğini taşıyan Eurasia Rail Fuarı’nı bu sene 15 ülkenin devlet demiryolları en üst düzey katılımla ziyaret edeceklerini teyit etmiştir.
Fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yerli ve yabancı konuşmacıların söz aldığı ve her sene büyük ilgi gören konferans ve seminer programının fuarın ilk günü geniş şekilde işlenecek konusu “Marmaray Başarı Öyküsü” sadece katılımcıların değil, yerli ve yabancı basının da şimdiden ilgi odağı olmuştur.
Ülkemizin demiryolu ve hafif raylı sistemler yatırımları dünya devlerinin ülkemize yönelmesinin yanında, komşu ve çevre ülkelere rol model olmuş, Türkiye’de de sektöre yönelik demiryolu sanayisini ciddi anlamda geliştirmektedir.