Yolcu talebi arttı, BUDO deniz otobüslerine standart getiriyor

Yolcu talebi arttı, BUDO deniz otobüslerine standart getiriyor : İstanbul eskisi gibi uzak değil. Yakınlaşmasının yanında ulaşım kalitesi de arttı. Kabataş-Mudanya deniz otobüsü hattında tek kalan BUDO yolculuk kalitesini arttırmak için gemilerin standardını yükseltiyor. Ayrıca, teleferiği kent merkezine indirmek doğru karar, ama yeri de önemli…
Yakın zaman öncesine kadar İstanbul’a gitmek de, dönmek de ulaşım sorunu kabul ediliyordu.
Bir kere…
İstanbul’a gidebilmek için önce Yalova’ya ulaşmak gerekiyordu. Yalovu yolu ise dar ve virajlıydı. Sonrasında karadan devam edip Körfezi dolaşmak, ya da Yalova’dan binilecek 06.15 ekspresi ile Karaköy’e ulaşma seçenekleri vardı.
Şimdi böyle değil…
İstanbul’a gidip-gelmek artık çok kolay. Hem duble yolda kaliteli otobüslerle yolculuk yapılıyor, hem de İzmit Körfezi’ni dolaşmak yerine Topçular-Eskihisar feribotu kullanılıyor.
Buna karşın…
İDO’nun Yenikapı-Güzelyalı arasında başlattığı hızlı feribot yolu hem kısalttı, hem de ulaşım kalitesi getirdi. Buna Kabataş-Güzelyalı deniz otobüsleri eklendiğinde İstanbul’a gidip dönmenin, Bursa merkezden herhangi bir ilçeye gidip dönmekten farkı kalmadı.
Hele…
İDO’nun deniz otobüsü seferlerine Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu BUDO rekabet getirdiğinde bilet fiyatları standardıyla birlikte yolculuk kalitesi arttı.
Ne var ki…
Bilet fiyatlarının düşük kalmasına kâr amaçlı bir şirket olan İDO daha fazla dayanamadı ve Kabataş-Güzelyalı deniz otobüsü hattından çekildi.
Gerçi…
İDO yeni bir hat olarak Güzelyalı-Armutlu-Kadıköy-Yenikapı seferlerini başlattı, ama yolcu talebi Kabataş’ta yoğunlaştığı için BUDO burada tek kaldı.
Fakat…
BUDO’nun hiç beklemediği bir anda İDO’nun çekilmesiyle artan yolcu talebi nedeniyle bu kez de farklı sorunlar yaşandı.
Örneğin…
BUDO gemilerinde yolculukla ilgili kimi şikayetler ortaya çıkıyor. Dahası, geçenlerde yaşanan bir arıza nedeniyle gemi kurtarma operasyonu sırasında fazla yolcu alındığı iddiası gündeme geldi.
Bu konuyu…
BUDO’nun bağlı olduğu Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’la konuştuk. Öncelikle, fazla yolcu iddiasını kabul etmiyor. Ama şuna dikkat çekiyor:
“İDO’nun deniz otobüsleri 450 yolcu kapasiteliydi. Bizim gemilerimiz de aynı kapasiteye sahip. Fakat biz rahat yolculuk için 370 koltuklu hale getirdik. O nedenle, fazla yolcu riski yok.”
Şunun da bilgisini verdi:
“Yolcu kapasitemizin artmasından sonra BUDO olarak gemilerimizi hızla elden geçirip standardını yükseltiyoruz. Tüm çalışmalarımızı yolcu güvenliği ve memnuniyetini gözeterek yapıyoruz. Bunda da iddialıyız.”

Kaynak : Ahmet Emin YILMAZ – www.olay.com.tr

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar