Sözlü : Adana metrosu Adana'nın namusu olmuşSözlü : Adana metrosu Adana’nın namusu olmuş.Yerel seçim çalışmaları kapsamında Proje Tanıtım Toplantısı düzenleyen MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, Adana’nın gelecek 100 yılını planlayacaklarını belirterek “Adana’yı 5 yıllık görev süremize hapsetmeyeceğiz” dedi.
ANA ULAŞIM HATTINDA TERCİH HAFİF RAYLI SİSTEM OLACAK
Yeni açılacak yollar konusunda kamulaştırma ve imar uygulamalarıyla açılacak olan yolların kent trafiğini rahatlatırken yeni dönemden itibaren projelendirilecek yollar ve bulvarların aynı zamanda hafif raylı sisteme altyapı oluşturacağını söyleyen Başkan Sözlü, şunları söyledi:
“Metro, üniversiteye ve üniversiteden metronun başladığı hatta ulaştırıldıktan sonra yine o kuşakta Adana’nın kuzeyinden, Doğu, Batı hattında ilerleyerek yeni noktalara kadar ulaşacak ve Yüreğir’e kurulacak olan yeni otogarın içerisinden de raylı sistemden şehrimizin içerisine doğru ulaşmayı mümkün kılacaktır.” Mevcut Adana metrosunun kurtarılması ve iyileştirilmesi haricinde bundan sonra ana ulaşım hattındaki tercihin kesinlikle hafif raylı sistem olacağını söyleyen Hüseyin Sözlü,”Adana metrosu, Adana’nın namusu olmuş artık. Namusumuzu kurtaracağız ama bundan sonra kesinlikle metro hattı olmayacak. Bundan sonra ana ulaşımımızda kesinlikle yeni planımız hafif raylı sistemler olacak ve ulaşım master planıyla 20-30 yıllık projeyi hayata geçireceğiz.” Başkan Sözlü, bunun yanı sıra kent trafiğini rahatlatmak adına motorlu araçlar yerine bisiklet kullanımın teşvik edileceğini ve hatta büyük parkurlar, çok katlı bisiklet otoparkları kurulacağını sözlerine ekledi.
“Adana’da artık skalası düşük bir belediyecilik anlayışını sona erdireceğiz” ifadesini kullanan Başkan Sözlü, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar da müjde verdi. Sosyal yardım ve dayanışma ruhunun geliştiği bir Adana istediklerini vurgulayan Sözlü, “Sağlıklı ve satın alınabilir ölçekte dar gelirlilere hitap eden konut projeleri sunacağız. Halep oradaysa arşın burada. Nitelikk açısından bugün kamunun ürettiği konutlardan yüzde 50 yüksek standartlarda, fiyat açısından da yüzde 40 daha ucuz olmak üzere Ceyhan’da konutlar ürettik. Şuan üçüncü etap devam ediyor. Oradaki tecrübelerimizle, dar gelirlilere satın alabileceği, nitelikli konutlarla hemşehrilerimizi ev sahibi yapacağız” şeklinde konuştu.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.