Aydın ipekböceği tramvayı hakkında bilgi verdiAydın ipekböceği tramvayı hakkında bilgi verdi: Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD), dernek binasında
organize edilen yemekte Büyükşehir Belediye Başkam Teknik Danışmanı ve tramvayın babası olarak anılan Taha Aydın’ı ağırladı. Toplantıya Durmazlar Makine Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan da katılarak ‘İpekböceği’ Projesi hakkında bilgi verdi.

Yemekte konuşan BUMİAD Başkanı İlker Özaslan, tramvay projesindeki başarısından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Teknik Danışmanı Taha Aydın ve Durmazlar Makine Rayh Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan’a teşekkür etti. Durmazlar Makine Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan ise bir daha ‘Rayh sistem üretim teklifi gelse kabul eder misiniz?’ şeklinde bir soru gelse kabul etmeyeceğini belirterek, “Gerçekten zorlu bir süreç ve bu sürece Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bir sözü ile girdik. Şimdi baktığımızda ‘Ülke miz adına bir sektör oluşturduk’ diyebilirim. Bizim önümüz açılırsa biz hızlı tren üretimine de el atmaya hazırız” dedi.

ELEŞTİRDİK
Uluslararası Demiryolu Sanayicileri Birliği (RAYDER) Baskanı ve Büyüksehir Belediye Baskanı Teknik Danışmanı Taha Aydın ise ‘lpekboceği’ Projesini anltattı. Aydın, “İpekböceği Projesi ile 3 milyon Euro olan maliyeti 1,6 milyon Euro seviyelerine indirdik. Paramız ülkemizde kalıyor. İpekboceği Projesiyle ülkenin vizyonu değişti. Avrupada kendi raylı sistemini üreten 5 ülke vardı, bizimle birlikte artık 6 ülke var. 2009’da seçim beyanı olarak başlayan bu proje, bugün raylarda Buursa’yı dolaşıyor.

Avrupa standartIarına sahip bu proje ile marka şehir olma yolunda ilerleyen Bursa önemli bir adım attı. İlk başlarda çok eleştirildik. ‘lpekböcegi rampa çıkamaz’ dediler, işi bilseler aracın inişini sorarlar. Çünkü rampadan indirmek, çıkarmaktan daha zor. Durmaz Ailesi’nin desteğiyle biz bunu başardık. Bu Türk sanayisinin bir başarısıdır, Türk mühendislerin başarısıdır. Dünyada 20 yıllık raylı sistem projeksiyonunda trilyon dolarlık bir pastadan bahsediyorlar. Türkiye bu pastadan payına düşeni almalı diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.