Burgaz ile Kırklareli arasına demiryolu yapılacakBurgaz ile Kırklareli arasına demiryolu yapılacak :Bulgaristan’ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırına Kırklareli ile komşu olan Burgaz kentinin valisi Pavel Marinov, Burgaz-Kırklareli demiryolu projesine ilişkin anlaşmanın nisan ayında imzalanacağını söyledi.

Vali Marinov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bulgaristan’ın Yeni Ekonomisi-Doğu’nun Yolu” adlı uluslararası ticaret forumunun 9 Nisan’da başlayacağını ve iki gün süreceğini bildirdi. Marinov, Burgaz ile Kırklareli arasında demiryolu inşasına ilişkin anlaşmanın da bu kapsamda imzalanacağını ifade etti.

Kırklareli-Burgaz demiryolu hattının, iki bölgenin valileri tarafından imzalanacak anlaşmanın sadece bir maddesini kapsadığını belirten Pavel Marinov, Malko Tırnovo gümrüğünde transit yükler için de terminal yapılacağını kaydetti.

Karadeniz sahilinde bulunan Rezovo’ya yeni sınır kapısı açılmasının öngörüldüğünü bildiren Burgaz Valisi Marinov, bu kapıdan sadece turistlerin geçeceğini belirtti.

“Bulgaristan’ın Yeni Ekonomisi-Doğu’nun Yolu” adlı uluslararası ticaret forumunun Pomorie şehrinde gerçekleştirileceğini bildiren Marinov, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva’nın himayesinde yapılacak toplantıya, Türkiye, Rusya, Yunanistan, Katar, İran, Lübnan, Fas, Kuveyt, Libya ve Ürdün’ün Bulgaristan’daki büyükelçilerinin davet edildiğini belirtti.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.