Hakkaride kayak yamaç paraşütüHakkaride kayak yamaç paraşütü :Hakkari 2600 metre rakımlı Mergabüt Kayak Merkezi’nde bir grup sporcu kayaklı yamaç paraşütü uçuşu yaptı.

Hakkari Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğretim görevlisi Emin Yıldırım, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Erol Hanlıgil, Dr. Muhammed Maşuk ile öğretim görevlisi Murat Adıyaman, merkeze 10 kilometre mesafede mevcut bulunan 2600 rakımlı Mergabüt Kayak Merkezi’nde kayaklı yamaç paraşütü sporunun kentte yaygınlaşması için ilk uçuşlarını gerçekleştirdiler. Nisan ayında hala 2 metreden çok karın yer aldığı kısımda iki spor dalını bir arda yapan sporcular, adrenalin dolu anlar yaşadı. Sporcular, amaçlarının bölgelerinin tanıtımını yaparak bölgenin yamaç paraşütü uçuşlarına açılmasını sağlayarak ilin sahip olduğu genç potansiyelinin yamaç paraşütü sporuyla tanıştırarak bu spora yeni ufuklar açabilmek olduğunu belirtiler. İlde değişiklik oluşturarak bölgeyi çevre il ve ülkelerdeki doğa sporlarını uygulayanlara tanıtarak gelişimine bir ivme kazandırabilmek amacıyla bu oluşuma girdikleri kaydedildi.

Uygulama uçuşunu yapan Hakkari Üniversitesi Öğretim görevlisi Emin Yıldırım, bir ilke imza attıklarını ortaya koyarak, nisan ayında hem kayak hem de yamaç paraşütü yaptıklarını belirtti. Yıldırım, ‘Bölgede ilk kez meydana gelen bir olay. Bizim buradaki amacımız Hakkari coğrafyasının yüksek rakımlı bölgelerinde iki spor branşını bir arada yapmanın keyfini yaşayarak, bu iki branşla ilgilenen vatandaşı bu kısımda bu mevsimde bir arada görmek. Umarım herkes bu yaşadığımız adrenalin dolu mutluluğu yaşamak talep eder ve bir an önce buraya gelir’ diye belirtti.
Hakkari’de ilk uçuşu yapan Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Erol Hanlıgil ise, 2600 rakımda Hakkari’de ilk kez uçmanın heyecanını ve mutluluğunu bir arada yaşadıklarını ortaya koyarak, ‘Umarım Hakkari’deki gençler için ve Hakkari’deki vatandaşlar için yeni bir sporun yolunu açmış olacağız’ diye belirtti.

Sporcuların önümüzdeki günlerde uçuşlarını artıracaklarını ve vatandaşlara bu sporları tanıtacakları açıklandı.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz: