İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi için çalışmalar başlıyorİstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi için çalışmalar başlıyor :Avrasya Tüneli Projesi’nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) İstanbul Boğazı altındaki tünel kazı çalışmaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı törenle başlayacak.

Deniz tabanının altındaki çalışmalar, boyu 120 metre, ağırlığı ise 3 bin 400 ton olan ve proje için özel olarak tasarlanan Tünel Açma Makinesi ile gerçekleştirilecek. Avrasya Tüneli’nin tasarım, inşaat ve işletilmesi, Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C şirketlerinin kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) tarafından gerçekleştirilecek. Avrasya Tüneli, Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresini 15 dakikaya indirmesi hedefleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, proje için tasarlanan tünel açma makinesinin butonuna basarak, deniz tabanının altında yürütülecek kazı çalışmalarını başlatacak.

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi, Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan proje, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümünü deniz tabanı altına inşa edilecek olan iki katlı tünel oluştururken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu yerlerde yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inmesi hedefleniyor.

Yapılan yazılı açıklamada, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1.3 milyar dolarlık finansmanla gerçekleştirilecek projeye yatırım için 960 milyon dolarlık uluslararası kredi sağlandığı, 285 milyon dolarlık öz kaynağın ise Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından temin edildiği belirtildi.
Anadolu yakasında çalışmaya başlayan tünel açma makinesi, deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak ilerliyor. Günlük ilerleme hızı ise ortalama 8-10 metre olacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.