Konyanın trafik güvenliği Bursaya de örnek alınmalıKonyanın trafik güvenliği Bursaya de örnek alınmalı : Kent içinde çalıştırılmaya başanan İpekböceği tramvay hattı güzel bir uygulama.

Fakat tramvay ve otobüs durakları karıştı. Bu da büyük tehlikeler yaratıyor. Örneğin; Timurtaşpaşa-Çakırhamam, BaliBey Hanı önü duraklarda tramvay için eski otobüs durakları önüne raylar döşendi.

Burada aşırı derecede yaya yoğunluğunun yanısıra trafik seyri ve akışı fazla. Bu yüzden ana cadde kenarındaki otobüs durak alanları, yolcu indirme-bindirme ve bekleme yeri çok yetersiz kalıyor.

Ayrıca bazı toplu taşıma araçları da tramvay yolunda yolcu indirip bindirirken bazıları da mecburen cadde üzerinde duraklardan yararlanıyor

Vatandaşlar da arkadaki mi öndeki mi durakta otobüse bineceğim karmaşası içinde ve beklediği araç nerede duracak derken çok aşırı kalabalıktan, kaldırımdan yola iniyor, ezilme tehlikesi geçirebiliyor.

Konya ziyaretim sırasında sadece raylardan tramvay, araçlar da kendi belirlenen güzergahlarından seyrediyorlardı. Bu, kentimizde de örnek alınsın.

SGK önünde ve diğer yerlerde ise dolmuş ve pek çok özel araç tramvay yolunu çok süratli olarak kullanıyor. Bazı yerlerde tramvay ve otobüs için tek durak var. Bu yüzden otobüse binmek için mecburen ana yola çıkılıyor.

Bu nedenle talebim tramvay ve araç trafiği ile duraklarının mümkün olduğu kadar ayrılması veya vatandaşların tek bir yerden ulaşım araçlarına inip,binmesinin sağlanmasıdır.

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar