Konyanın trafik güvenliği Bursaya de örnek alınmalıKonyanın trafik güvenliği Bursaya de örnek alınmalı : Kent içinde çalıştırılmaya başanan İpekböceği tramvay hattı güzel bir uygulama.

Fakat tramvay ve otobüs durakları karıştı. Bu da büyük tehlikeler yaratıyor. Örneğin; Timurtaşpaşa-Çakırhamam, BaliBey Hanı önü duraklarda tramvay için eski otobüs durakları önüne raylar döşendi.

Burada aşırı derecede yaya yoğunluğunun yanısıra trafik seyri ve akışı fazla. Bu yüzden ana cadde kenarındaki otobüs durak alanları, yolcu indirme-bindirme ve bekleme yeri çok yetersiz kalıyor.

Ayrıca bazı toplu taşıma araçları da tramvay yolunda yolcu indirip bindirirken bazıları da mecburen cadde üzerinde duraklardan yararlanıyor

Vatandaşlar da arkadaki mi öndeki mi durakta otobüse bineceğim karmaşası içinde ve beklediği araç nerede duracak derken çok aşırı kalabalıktan, kaldırımdan yola iniyor, ezilme tehlikesi geçirebiliyor.

Konya ziyaretim sırasında sadece raylardan tramvay, araçlar da kendi belirlenen güzergahlarından seyrediyorlardı. Bu, kentimizde de örnek alınsın.

SGK önünde ve diğer yerlerde ise dolmuş ve pek çok özel araç tramvay yolunu çok süratli olarak kullanıyor. Bazı yerlerde tramvay ve otobüs için tek durak var. Bu yüzden otobüse binmek için mecburen ana yola çıkılıyor.

Bu nedenle talebim tramvay ve araç trafiği ile duraklarının mümkün olduğu kadar ayrılması veya vatandaşların tek bir yerden ulaşım araçlarına inip,binmesinin sağlanmasıdır.

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Her medeni ülkede, Tram yolundan sadece ve sadece kurtarma araçları (itfaiye, cankurtaran vs.) yararlanabilir. Taksiler ise bazı yerlerde kaçamak yapar, göz yumulur. Duraklar ortak olabilir. ANCAK unutmamak gerekirki, demir tekerlekli araçların mutlak geçiş üstünlüğü ve önceliği vardır! Bu tercih tüm yerkürede geçerli, fizik kökenlidir. Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, tercihen yol ile yaya arasına, geçişi ağırlatan, ani fırlamayı zorlaştıran, engelleyen bariyer sistemleri konur… Bunlar normal tedbirler. Tabi her şeyin başı; doğru planlama, doğru uygulama. Yoksa siz yolu bariyerle bölerseniz ve 5-7 km mesafede hiçbir yaya geçidi yoksa veya ender ise, adama/kadına ne derseniz deyin, orada karşıdan, karşıya geçecektir. Bu durumda trafiğe engel olan o kişi(ler) değil, kendi alışıldık yolunu bölen ulaşımdan sorumlu birimdir.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.