Metro Tasarım KriterleriMetro Tasarım Kriterleri : Ekteki dosyada kentiçi toplu taşıma sistemleri içerisinde yer alan Metro Sistemlerine iliskin asgari tasarım kriterleri verilmektedir. Ancak, çalısma alanındaki yerel şartlar, topoğrafik özellikler, tarihi ve doğal sit alanların bulunması gibi etkenlerden kaynaklanan kısıtlılıklarda; alternatif güzergahlar da incelenmiş olmak kaydıyla, hat eğimi ve kurp yarıçapı kriterlerinde farklı değerlerin kullanılması durumunda, gerekçe raporu ile birlikte DLH’nın onayına sunulabilecektir.

Mevcut raylı sistem hatlarının uzantılarının planlanması durumunda ise; Ray Açıklığı, Depo Sahası Ray işleri (betona tespitli veya travers-balastlı hat yapımı) gibi kriterler mevcut sistem özellikleri ile uyumlu olacaktır.

Metro Sisteminde tek yönde saatlik yolcu kapasitesi 30.000-70.000 arasındadır. Enerji temini, genellikle 3. raydan sağlanacaktır. Ancak enerjinin katener veya rijid katener üzerinden sağlandığı sistemler de olabilecektir.

Sistem, diğer ulaşım sistemleriyle hiçbir şekilde kesismeyecek ve tam korumalı olacaktır. Sistem tasarımı; ekte yer alan ulusal-uluslararası standartlar ile kamu kurum ve kuruluslarının ilgili yönetmelik ve teknik şartnameleri ile uyumlu olacaktır.

Metro Tasarım Kriterlerinin devamını BURAYA tıklayarak görebilirsiniz

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.