Adana metrosu tam kontrollü raylı sistemdirDurak : Adana metrosu tam kontrollü raylı sistemdir.Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak, Adana Medya okurları için anlattı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde, Hüseyin Sözlü’nün başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte, bir dönem de tamamen kapanmış oldu. Arkasında, çağdaş ve gelişmiş bir kentin yanı sıra, halen tartışılmaya devam edilen bir çok konu bırakan Aytaç Durak, 25 yıllık Başkanlık dönemini gazetemize değerlendirdi.

5 dönem boyunca, 21 yıllık aktif görev sürecinde yaptığı her hizmetin detaylarını, en ince ayrıntılarına varana kadar Taner Talaş’a açıklayan Aytaç Durak, izlediği politikaların bugün bile bir çok belediyede örnek alındığını vurguladı. Siyasi ayrıcalığı hiçbir zaman belediyeye sokmadığının önemle altını çizen Durak, başarısındaki en büyük payın da bu olduğunu söyledi

Adana metrosu “tam kontrollü” raylı sistemdir. Tramvay değil, Metro’dur. Şehir trafiğinden bağımsızdır. Emsalleri İstanbul, Ankara, İzmir metrolarıdır. Maliyeti, tıpkı kanalizasyon ve içme suyunda olduğu gibi, emsallerinden daha düşüktür. Proje ve ihalesi Selahattin Çolak zamanında hazırlanmış olup, güzergahı bizim dönemimizde değiştirilerek Çifte Minareden, Güney Seyhan’a indirildi ve Yüreğir’e geçişi sağlandı.

  1. Etap Balcalı hattının tasarım ve ön fizibilitesi ilk ihale öncesi hazırlanmış olmasına karşılık, yapımı 4 yıldır hasır altı edilmiştir. Metro Ağaç fidesi gibidir. Önce ana gövde, sonra bacak ve kollar daha sonra meyve dalları oluşur. Adana Metrosu, Konya, Eskişehir, Kayseri, Gaziantep gibi illerdekilerle mukayese edilemez. Onlar tramvaydır. Şehir trafiği ile hemzemin geçişleri olup ışıklı trafik kurallarına tabidirler.

ÇATALAN Projesi’nde de, Kanalizasyon-Arıtma Tesislerinde de, Metroda da Devlet katkısı olmayıp, finansmanı Belediyece dış kaynaklardan sağlanmıştır.

Kaynak: AdanaMedya

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.