En çılgın hızlı tren projesi : Çin-Rusya-ABD 13 000 kmEn çılgın hızlı tren projesi Çin-Rusya-ABD 13 000 km :Şimdiye kadar Yüksek Hızlı Tren konulu yazılarımda yalnızca ülkemiz proje ve uygulamalarından bahsettim. Bu yazımda biraz da dünyaya açılalım. Neler oluyor?

Bu projenin sahibi Çin. Rusya’nın da sıcak baktığı söyleniyor. İki ülkenin yakında bu projeyi masaya getirmesi söz konusu ediliyor. Konunun Kanada ve ABD’ye iletilip iletilmediği, iletildi ise ne cevap verdikleri hakkında bir bilgi yok.
Çin devlet gazetesi Beijing Times’ın haberine göre planlanan hat, Çin’in kuzey doğusundan başlayacak, Sibirya’dan geçip Pasifik Okyanusu altına yapılacak bir tünel vasıtasıyla Alaska ve Kanada üzerinden ABD’ye ulaşacak. Ve 13 000 km. uzunluğunda olacak

“Çin – Rusya – ABD” adı verilen bu projenin zorlu kısmı güzergahın Rusya ile Alaska arasındaki Bering Boğazında deniz altında 200 km. uzunluğundaki bir tünel inşaasını gerekli kılması. Şimdiye kadar deniz altını tünelle geçiş projesi bir yerde uygulanmış ve tünelin uzunluğu 50 km. imiş. [ Çin ile Tayvan arasında ] yani,şimdiki projenin dörtte bir uzunluğunda. bir hızlı tren projesi. Bahse konu plan benzeri olmayan bir mühendislik projesi olacak

Bu projenin 13 bin kilometrelik bir mesafeyi birleştirmesi öngörülüyor. Şu anda kullanımda olan dünyanın en uzun hattı Trans Siberya tren yolu ise sadece 3 bin kilometre. Proje hayata geçerse saatte 350 km hızla hattın bir ucundan diğer ucuna seyahat 2 gün sürecek.

Bu haberin kaynağı Beijing Times’e göre bu proje Çin’in 4 uluslar arası yüksek hızlı tren hattı projesinde biri.
Projelerden bir diğeri ise Çin’in batı şehirlerinden biri olan Urumçi’den başlıyor, Kazakistan-Özbekistan-Türkmenistan-İran ve Türkiye üzerinden Almanya’ya uzanıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.