İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili ihale ilanı yapılabilmesi için TCDD onayı bekleniyorİzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili ihale ilanı yapılabilmesi için TCDD onayı bekleniyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan, “İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki “Aliağa – Menderes Raylı Sistem Hattı” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili ihale ilanı yapılabilmesi için hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımına ait projelerin TCDD tarafından onaylanması bekleniyor. Yetkililer, projelerin TCDD tarafından onaylanmasının ardından yapım ihalesi ile ilgili ilan yapılacağını kaydettiler.

Bilindiği gibi TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, hatta demiryolu döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işleri de TCDD tarafından yapılacak. Söz konusu projenin finansmanı özkaynaklardan karşılanacak.

Mevcut uzunluğu 80 kilometre olan Aliağa-Menderes Hattı, 32 kilometrelik Torbalı bağlantısının ardından 112 kilometreye ulaşacak. Banliyö hattı, Torbalı’dan Selçuk’a 28 kilometre, Aliağa’dan Bergama’ya ise 55 kilometre daha uzatılacak. Böylece hattın toplam uzunluğu 195 kilometreye ulaşacak.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1164/13 Ocak 2014 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Reklamlar