Posted on Leave a comment

İzmitliler istemezse yürüyüş yolundan tramvay geçmeyecek

İzmitliler istemezse yürüyüş yolundan tramvay geçmeyecek :Büyükşehir Belediyesi’nin, son 10 yıllık dönemde bu kentte gerçekleştirdiği etkinliklerin büyük bölümü bana ve eminim benim gibi pek çok kişiye hitap etmiyor. Kuşkusuz, bizim beğenmediğimiz türden etkinliklerin de bu kentte alıcısı, beğeneni var. Üstelik, sayılarının bizden hayli fazla olduğu da somut olarak ortada.

Ama yağlı güreşlere, mehteran konserlerine ben bir türlü alışamadım ve alışmayacağım.

Ancak, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kitap Fuarı var ki, her türlü övgüyü hak ediyor. Zamanım olsa, Kitap Fuarı’nı açık olduğu her gün sabahtan akşamı dolaşırım. Geçen cumartesi günü Kitap Fuarı’ndaydım. Elim cebimde, bütün stantların arasında dolaştım. İrticayı, şeriatı öven kitaplar da; iktidarı yerden yere vuran, fikir özgürlüğünün sınırlarını zorlayan kitaplar da vardı. Büyükşehir Belediyesi, bu Kitap Fuarı’nı, her türlü siyasi ön yargıdan uzak olarak düzenliyor ki, en güzel tarafı da bu.

Kocaeli Kitap Fuarı’nın yaratıcısı, bu işe gerçekten büyük önem veren Büyükşehir Kültür Daire Başkanı Ali Yeşildal ile karşılaştım. Bir kez daha kutladım. İki talebim oldu: Birincisi, “Artık bu fuara otobüslerle insan taşımayın. Kitap okumayan, kitap almaya niyeti olmayan insanları, sırf fuar kalabalık gözüksün diye buraya getirmenin anlamı yok. Zaten bu organizasyonun bu kentte yeterince meraklısı var. Bırakın, gönüllü gelenler gelsin. Fuar boş kalmaz” dedim. İkincisi, Kitap Fuarı günlerinde Uluslararası Fuar Merkezi’nin otoparkına, çıkışlarına bir düzen getirmelerini rica ettim. Otoparkın belli noktalarına en azından insanlara arabalarını nereye koyduklarını hatırlatacak “Kerteriz” işaretlerine gerek olduğunu söyledim. Yeşildal, gelecek yıldan itibaren en azından Otopark’la ilgili önerimi dikkate alacağını söyledi.

Kitap Fuarı’nı dolaşırken, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın’a yakalandım. Büyükakın, yıllardır Kocaeli’nin trafik, toplu taşıma sorunlarıyla ilgilenen en önemli bürokrat. Son zamanlarda malum, özellikle “Tramvay güzergahı” çok tartışılıyor. Beni, kitapların arasından aldı, Merkez’deki bir salona götürüp, çay ısmarladı.

O günlerde, “Tramvay Yürüyüş Yolundan geçmesin. Hatta başka seçenek yoksa, tramvay projesinden tamamen vazgeçmek de seçeneklerden biri olarak düşünülsün” şeklinde özetlenecek bir yazı yazmıştım.

Büyükakın, bu tramvay meselesinden söze girdi:

“-Bizim Büyükşehir olarak tramvayı Yürüyüş Yolundan geçirmek gibi bir kararımız, niyetimiz yok. Güzergah üzerinde mühendisler çalışıyorlar. Raporlar hazırladılar. Yürüyüş Yolu’nun iki kenarındaki çınar ağaçlarının dışarıya doğru eğik olduğunu, bu nedenle Hürriyet veya Cumhuriyet Caddelerinden tramvay geçirmenin ağaçlarda daha büyük tahribata neden olacağını söylüyorlar. Yürüyüş Yolu en uygun güzergah gözüküyor. Bu teknik olarak böyle. Biz, bütün projeyi halkın, İzmitlilerin onayına sunacağız. Çok ayrıntılı tanıtacağız. Başkanımız bu konuya çok önem veriyor. Şehre rağmen, şehir halkına rağmen bir şey yapmayacağız. Ancak hazırlanan raporlara göre, tramvayın mevcut Yürüyüş Yolu’ndan geçmesi, bu Yürüyüş Yolunun iki yanındaki caddelerin tamamen yayalaştırılması halinde bugünkünden çok daha geniş, çok daha ferah yürüyüş güzergahı yapabiliyoruz. Bütün bunları kente anlatacağız. Tramvay nereden geçerse ne getirecek, ne götürecek hepsini ortaya koyacak, kararı kent halkına bırakacağız. Bu arada projeden tamamen vazgeçmek, tramvay yerine biran önce hafif raylı sistemin inşaatına başlamak da seçenekler arasında olacak. Büyükşehir Yürüyüş Yolundan tramvay geçirmek istiyor şeklinde bir kanaatin oluşması hem yanlış, hem haksızlık.”

Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, sadece tramvay konusuyla ilgilenmiyor. Şehrin en büyük sıkıntısı olan ulaşım ve trafik konularında da sürekli çalışıyor. Üstelik öyle baştan savma çalışma değil. Kentin hangi noktasından saatte ne kadar araç geçiyor, gün içinde bu kentteki hangi güzergahta ne kadar yolcu toplu taşım araçları ile seyahat ediyor, bunların hepsi Büyükşehir’in elinde bilimsel olarak var.

Tahir Büyükakın, bu verileri bilgisayara yüklüyor, simülasyon yapıyor..Hangi kavşaktan hangi yöne trafik akımı verilse ne oluyor, güzergahın neresi kilitleniyor; hangi hatta toplu taşıma aracı sayısını arttırmak lazım, hepsini bilgisayar ortamında görebiliyor.

Bu çalışmalar kapsamında, Alemdar Caddesi’nin trafik yönünün terse çevrilmesi ciddi biçimde gündemde. İzmit içinden D-100’e giriş çıkış noktalarında yeni düzenlemelerin hazırlıkları var. Giderek yetersiz kalan; yeni AVM’lerin açılmasıyla yetmeyeceği açıkça görülen Adalet Köprülü Kavşağı, D-100 karayolu üzerindeki Yahya Kaptan Kavşağı için yeni ve alternatifli projeler ellerinde hazır.

Sözün kısası, biz oturduğumuz yerden her şeyi eleştiriyor, ahkam kesiyoruz ya.. Bu işlerin sorumlusu olan kişilerin de yan gelip yattıklarını düşünmemek lazım..

Tahir Büyükakın ile konuşurken, “Ersin Bey’in yerine kim Genel Sekreter olacak?”diye de sordum. Büyükakın bu konularda çok mütevazı; “İlhan Ağabey yakışır” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine elbette İlhan Bayram yakışır. Ama en az O’nun kadar Tahir Büyükakın da yakışır. Bu beş yıllık dönemde, bu kentin en önemli, en kronik sorunu olan ulaşım ve trafik sorunları konusunda Büyükakın ve ekibinin radikal projeleri uygulamaya koyacağını söyleyebilirim. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılıyor.

Üstelik, kimse merak etmesin. Kent halkı istemez ve onaylamazsa, Yürüyüş Yolu’ndan tramvay da geçirmeyecekler. Bu konuda Başkan Karaosmanoğlu’nun da çok hassas olduğunu biliyorum.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.