Kemalpaşa Lojistik Merkezi Projesiİzmir – Kemalpaşa Lojistik Merkezi Projesi :Altyapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra YİD Modeli ile gerçekleştirilecek olan üstyapı ve sosyal donatıların yapımı için ilan yapılması bekleniyor

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından YİD Modelli gerçekleştirilecek, “İzmir – Kemalpaşa Lojistik Merkezi Üstyapı ve Sosyal Donatılar Projesi” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; altyapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra gerçekleştiri lecek olan üstyapı ve sosyal donatıların yapımı için ilan yapılması bekleniyor.

Yetkililer YİD Modelli ihale ile ilgili şartname hazırlık çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini ve önümüzdeki günlerde çalışmaların tamamlanarak ihale ilanı yapılabileceğini kaydettiler. Tekliflerin en geç yılın ikinci yarısında alınması planlanıyor.

Proje tamamlandığında ilk defa karayolu-demiryolu-otoban bağlantılı bir lojistik köy kurulmuş olacak. Lojistik köy demiryolu bağlantısı ile deniz hattına kavuşacak. Türkiye’nin yükleri burada toplanıp, buradan dağıtılacak ve Ege’deki birçok organize sanayi bölgesi lojistik hatta bağlanacak. Yapılacak olan lojistik köyde gümrüklü bölge olacak.Daha önceki gelişmeler:

Bilindiği gibi 21 Mart 2012 tarihinde teklifleri toplanan, “İzmir – Kemalpaşa Lojistik Merkezi Projesi” kapsamındak altyapı işleri ihalesini kazanan Assignia SA – Elron İnşaat ortak girişimi ile 12 Ekim 2012 tarihinde 21.879.633,83 lira üzerinden sözleşme imzalanmıştı.

Altyapı inşaat işleri ile ilgili temel atma töreni de 28 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmişti. Temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Altyapı Yatırımlar Genel Müdür Vekili Y. Metin Tahan ve firma temsilcileri katılmıştı.

Yaklaşık maliyeti 27.121.190,09 lira olarak ilan edilen söz konusu ihaleye 7 firma/ortak girişim teklif vermişti.
1.2 milyon metrekarelik alanda kurulacak, 3 milyon metrekare geri sahası olacak lojistik köy tamamlandığında 15 bin kişiye iş sağlayacak.

Referans: Yatırımlar Dergisi 1129/29 Nisan 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.