Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı YapılıyorKonya-Karaman Hızlı Tren Hattı Yapılıyor  :Ankara-Sivas YHT ve Konya-Karaman hızlı tren hatlarının yapımının devam ettiğini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Demiryolları alanındaki ortak geçmişimiz bir yüksek hızlı tren işletmecisi ülke olan Almanya ile demiryolu alanında daha nitelikli ve özellikli işbirliğinin kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.

Karaman, 2014 Türk-Alman Bilim Yılı dolayısıyla Ankara Palas’ta düzenlenen “1.

Yüksek Hızlı Demiryollan Planlama ve işletme Çalıştayı”nm açılışında yaptığı konuşmada, Alman uzmanlarla birlikte yüksek hızlı tren çalıştayı yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’nin geçmişte Almanya ile pek çok konuda kader birliği yaptığını ifade eden Karaman, bugün Türkiye’nin mevcut demiryolu hatlannm ana eksenini oluşturan koridorlardan İstanbul-Güney demiryolu hattının Almanlar tarafından yapıldığını hatırlattı.

Karaman, sadece demiryolununu değil, başta tarihi Haydarpaşa Garı olmak üzere pek çok gar ve istasyonun da Alman mimarisinin özelliklerini taşıdığını söyledi.

Demiryollannın Türkiye’ye yerleşmesinde Alman demiryolcuların büyük katkıları olduğunu anlatan Karaman, “Bütün bu ortak geçmişimiz, bir yüksek hızlı tren işletmecisi ülke olan Almanya ile demiryolu alanında daha nitelikli ve özellikli işbirliğinin kaçınılmaz kılmaktadır. Bugün başlayan çalıştay bir asrı aşan demiryolu konusundaki işbirliğimizin önemli meyvelerinden birini oluşturmaktadır” diye konuştu.

Demiryoluları açısından Almanya’nın Türkiye için model niteliği taşıdığının ifade eden Karaman, 2004 yılında iki ülke başbakanının himayelerinde TCDD ile Alman Demiryolları arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin demiryolu sektörüne ilişkin de bilgi veren Karaman, 2004 yılında hazırlanan ulaştırma ana plan stratejisi kapsamında demiryollarının öncelikli geliştirilmesi gereken sektör olarak ele alındığını kaydetti. Demiryollarının öncelikli sektör olarak ele alınmasının Türkiye’nin bölgesel ve kıtalararası konumuyla yakındaı ilgili olduğunu belirten Karaman, Avrupa ile Asya arasında doğal köprü konumundc olan Türkiye’nin bu işlevini güçlendirmek, Asya-Avrupa kesintisiz demiryolu koridorum oluşturmak, modern ipek Yolu’nu hayata geçirmek için projeleri bir bir hayata geçirmeye başladığını söyledi.

HATLARIN YAPIMI DEVAM EDİYOR
Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya Eskişehir YHT hatlarının işletmeye açılmasının ardından kısa bir süre içerisinde Ankara-İstanbul YHT hattının da işletmeye alınacağını belirten Karaman, Bursa, Ankara îzmir, Ankara-Sivas YHT ve Konya-Karamar hızlı tren hatlarının yapımının devam ettiğin kaydetti.

BİN KİLOMETRE YENİ DEMİR YOLU
Karaman, 2013 yılına kadar 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometre hızlı ve bin 1.000 kilometre konvansiyonel yeni demiryolu yapılarak işletmeye açılmasın planlandıklarını ifade etti.

Almanya ile demiryolu alanındaki işbirliğinin önümüzdeki süreçte de güçlenerek devam edeceğini dile getiren Karaman, çalıştayı planlayan paydaşları TÜBÎTAK, Yüksek Öğretim Kurumu, üniversiteler ve Alman Büyükelçiliği başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkü: etti.Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve 31 Mayıs’a kadar devam edecek çalıştayda, planlamadan yapıma, işletmeden müşteri ve çalışan memnuniyetine kadar çok geniş ölçekte yüksek hızlı demiryolları değerlendirilecek ve bilgi alışverişinde bulunulacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.