Posted on Leave a comment

Serbest Ve İndirimli Kart27 ‘lerde İzinsiz Kullanıma Geçit Yok

Serbest Ve İndirimli Kart27 ‘lerde İzinsiz Kullanıma Geçit Yok :Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ekiplerinin yaptığı kontrollerde yaklaşık bin 500 adet kişiselleştirilmiş toplu ulaşım kartlarının kart sahibi dışında başkaları tarafından kullandığı tespit edildiği bildirildi.

Kentteki tüm ulaşım araçlarında nakit paradan Kart27’yi geçişi sağlan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Hasan Kömürcü, artan kart satışlarının yanında izinsiz kart kullanımın da arttığına dikkat çekti.

16 Mayıs itibariyle otobüslerde nakit paranın yerine Kart27 kullanımına geçildiğini hatırlatan Kömürcü, “Biz vatandaşlarımızı kolaylık olması açısından 300’e yakın Kart27 satış noktası belirledik. Vatandaşlarımızı haftalar hatta aylar öncesinde uyardık. Kartlarınızı alın dedik. Birçok sorumluluk taşıyan vatandaşlarımız Kart27’lerini alırken bunun yanında sorumluluk taşımayan bazı vatandaşlarımız ise kendine ait olmayan kartları kullanıyor. Bizim ekiplerimiz ise bu kullanımlara kesinlikle izin vermiyor ve kartlara el koyuyorlar” açıklamasını yaptı.

4 KEZ BAŞKASINA AİT KART27’Yİ KULLANANA 1 YIL KART VERİLMİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisinin onayladığı “Toplu Taşıma Kartları” yönetmeliğinde; kişiselleştirilmiş indirimli ve serbest kartların bir başkası tarafından kullanıldığı tespit edilirse cezai müeyyidenin uygulandığını aktaran Kömürcü, vatandaşların bu tür kartlara heves etmemesi uyarısında bulundu.

Cezalı duruma düşmemek ve mağdur olmamak için kişiselleştirilmiş toplu taşıma kartlarının kart sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Hasan Kömürcü, şu açıklamayı yaptı: “1. tespitte 20 tam bilet (indirimsiz seyahat kart 1 biniş tarifesi x 20) bedeli, 2. tespitte 40 tam bilet (indirimsiz seyahat kart 1 biniş tarifesi x 40) bedeli, 3. tespitte 60 tam bilet (indirimsiz seyahat kart 1 biniş tarifesi x 60) bedeli ceza uygulanıyor. Cezalara kart sahiplerine yazılıyor. Bu cezalar Gaziantep Büyükşehir Belediye veznesine ödeme yapıldıktan sonra, yazılı dilekçe ve alınan tahsilât makbuzunun aslı ile Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na müracaat edilecek. 4. tespitte 1 yıl süre ile kart kullanıma kapatılır ve bu süre içerisinde yeni kart verilmez.”

TEK BİNİMLİK KART 2.20 KURUŞ

Şehir dışından gelenler için tek kullanımlık kartlar satılacağını belirten Hasan Kömürcü, “Otogar ve havalimanında manyetik bilet satılacak. Bu biletin fiyatını UKOME kararıyla 2,5’tan, 2.20’ye düşürdük. Bunlar tek kullanımlık biletler.” dedi.

TATİL GÜNÜNDE DE HİZMET VERECEK

Kart27’de indirimli kart hizmetlerinin Ömeriye Camiisi yanındaki Kart27 merkezi, GAÜN önü üst geçit yanındaki binada, Düztepe/Çamlık Parkı içi ve Korutürk/Bosna Hersek Parkı içinde devam ettiğini belirten Kömürcü, bu kartlardan öğrenci, öğretmen, 65 yaş üstü, şehit yakınlarının yararlanabildiğini kaydetti.

Bu haftaya mahsus kart satış merkezlerinin cumartesi, pazar ve pazartesi günleri hizmet vereceğini açıklayan Kömürcü, merkezlerin diğer haftalarda ise cumartesi günleri de hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.