YHT istasyonu çöktü 6 işçi yaralı (Video)

YHT istasyonu çöktü 6 işçi yaralı :Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nun ikinci katında beton dökülürken çökme meydana geldi. Enkaz altından yaralı olarak çıkartılan 6 işçi hastaneye kaldırıldı. Doktorlar 3 işçinin durumunun ağır olduğunu söyledi.Olay saat 17.26’da meydana geldi. Devlet Demiryolları’nın bölgedeki en büyük istasyonu olan Arifiye Tren İstasyonu’nda Yüksek Hızlı Tren seferlerine de uygun olarak yeni yapılan istasyon binasının ikinci katına beton dökülürken çökme meydana geldi. İnşaatta çalışanlardan 6 işçi beton yığınlarıyla birlikte aşağı düştü. Diğer işçilerle çevreden yetişenler hemen müdahalede bulunarak 6 işçiyi enkaz altından yaralı olarak çıkardı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan işçilerden 3’ünun sağlık durumlarının ağır olduğu belirtildi.

Olay anında istasyon yakınında bulunan ve adını vermek istemeyen bir çalışan, çökmenin ikinci kata hazır beton dökülmesi sırasında meydana geldiğini, beton kalıpların birinci katı da çökerterek aşağıya indiğini, bu sırada 6 işçinin ikinci katta olduğunu söyledi. İlk anda, altta kalan işçiler de olduğu belirtilmesine rağmen, yapılan çalışmalarda enkaz altında başka işçi olmadığı anlaşıldı.

TCDD: İNCELEME BAŞLATILDI

Konuyla ilgili olarak TCDD’den yapılan açıklamada, “Bugün (29 Mayıs 2014) saat 17.26’da; TCDD’ce ihale edilen ve özel sektör tarafından yapılan Arifiye Yüksek Hızlı Tren Gar inşasında, binanın ikinci katında iskele çökmesi olayı yaşanmıştır. Olayda, inşaatta çalışan 6 işçi yaralanmıştır. Yaralılar Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Konuyla ilgili TCDD tarafından olay ve yüklenici firma hakkında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

 

İSTASYON BİTİNCE BÖYLE OLACAKTI

Armin

sohbet

1 Comment

  1. Nedense bu tip kazalar hep bizde, bize benzer gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde olur da, ileri ülkelerde olmaz? Sorgulamamız lazım. Almanya, Berlin’de devasa bir yeni merkez istasyonu yapıldı. İnşaatın her adımı bir aşılması gereken bir sorundu. Mega yapılar dizisine de konu (http://www.sadecebelgesel.com/mega-yapilar-berlin-tren-istasyonu.html) bu istasyon bu gün yıllardır devrede. Bildiğim kadarıyla bu mega yapıda bizimkine benzer bir kaza (kaza oldu, ama akla zarar böylesi değil) hiç olmadığı gibi, trenler işlerken, altında servis devam ederken, üstünde yapısalçelik köprüler, gökdelen binanın emporları, kısımları inşa edildi…
    İşte, gelişmiş ile, az gelişmiş ülke arasındaki fark!

Yorumlar