Yürüyüş Yolundan tramvay geçerse İzmit biter

Yürüyüş Yolundan tramvay geçerse İzmit biter :İzmit’te yaşayan insanların en önemli sorununun toplu taşıma olduğunu biliyorum ve bunu çok sık yazdım. İzmit’te insanlar bir yerden bir yere gitmekte büyük sıkıntı çekiyorlar. Sistemsizlik var. Bizim şehrimizde toplu taşıma kalitesiz, programsız, pahalı.


Mutlaka şehir içi toplu taşımada yeni alternatifler bulmamız gerekiyor..Nüfusu her geçen gün artan, nüfus artışına paralel olarak yerleşim alanları şehrin çevresinde dağınık halde yayılan bu kentte, birkaç yıl sonra toplu taşıma sistemi tamamen iflas edecektir.

Mevcut durumdan, bu işin yükünü çeken minibüsçüler de memnun değil. Zarar ediyorlar. Özel arabası olmayan, toplu taşıma sistemine mahkum insanlar da rahatsız ve şikayetçi.

Mutlaka bir şey yapılmalı.. Ama artık bu saatten sonra en doğru olan, şehre en az zarar verecek olan sistem kurulmalı.

Uzun süredir İzmit için tramvay sistemini tartışıyor, konuşuyoruz. Büyük, kalabalık kentler için, toplu taşımada raylı sistem, tramvay önemli seçeneklerden biridir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart seçimleri öncesi bu seçeneği İzmit halkının önüne koydu. Çok iddialı bir siyasi söylem olarak Tramvay konusunu gündeme getirdi. Hatta, bu dönem için bu konudaki samimiyetini kanıtlamak adına, Bursa’dan bir tramvay kabinini de üşenmeyip İzmit’e getirdi, uzun süre Anıtpark meydanında teşhir etti.

Şimdi iş, tramvay projesinin uygulanması aşamasına geldi.

Ancak ortaya çıkan seçenek, tramvayın şehir merkezinde, mevcut Yürüyüş Yolu üzerinde çalışmasını gerektiriyor.

Bir İzmitli olarak, bu seçeneği, Yürüyüş Yolundan çınar ağaçlarının arasından, 100 küsur yıl trenlerin geçtiği yerden şimdi tramvay geçmesini bir türlü içime sindiremiyorum.

Tramvay Yürüyüş Yolu’ndan geçerse, İzmit’in elinde kalan son önemli farklılık, en büyük güzellik ve kent için en önemli özellik ortadan kalkacak. Şehrin kalabalık saatlerinde çıkın Yürüyüş Yolunun haline bakın. Adeta bütün İzmit burada. İnsanlar yürüyor. Kim ne derse desin.. Yürüyüş Yolu’ndan tramvay geçerse, bu yol insanlar için yürüme yolu olmayacak.

Yöneticilerimiz diyor ki, “Biz Yürüyüş Yolu’na tramvayı koyalım. Hürriyet Caddesini tamamen yaya yolu yapacağız. Yürüyüş Yolu’nun alternatifi olacak”.

Olmaz; Yürüyüş Yolu başka bir şey.. İzmit, o güzergahta yürümeyi çok sevdi. O yolun iki yanında çınar ağaçları var.

Yürüyüş Yolundan tramvay geçerse, İzmit biter.

Üstelik belli ki bu iş çok pahalıya malolacak. Yürüyüş Yolunun altında, tren yolu kalktıktan hemen sonra döşenmiş dev kolektör sistemi var. Bu boruların yerini değiştirmek lazım. Daha iki yıl önce döşenen Yürüyüş Yolu kenarındaki elektrik trafoları da kalkacak, başka yere konulacakmış.

Bütün bunlar büyük maliyet. Bütün bunlar İzmit için büyük eziyet..

Üstelik, İzmit’te toplu taşıma büyük sorun da, bu sorun “doğu-batı” yönünde yaşanmıyor. Bizim şehrimizin toplu taşıma sorunu “Kuzey- Güney” yönünde.

İzmit’te “doğu-batı” yönünde tramvay seçeneği mutlaka değerlendirilecekse, Şahabettin Bilgisu Caddesi, İnönü Caddesi alternatif olarak düşünülmelidir. Eminim, maliyeti daha düşük olacaktır.

Bu kentte çok şeyi kaybettik. Yaşam biçimimizi, kültürümüzü kaybettik. Bir de Yürüyüş yolunu kaybetmeyelim.

2009 yerel seçimlerinden birkaç ay önceydi. Daha D-100 üzerinde Seka Tüneli inşaatı devam ediyordu. Dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Münir Karaloğlu, bir gün beni arabasına aldı, şehir turu attırdı. Seka Tüneli dibindeki eski Seka İlkokulu-şimdiki Nuh Çimento İlkokulu- binasının önüne getirmişti. “Bak buradan yukarıya” dedi. “Teleferik hattının merkezi burası olacak. Buradan teleferik önce Orhan’a, sonra Bağçeşme’ye ulaşacak. Ayrıca Perşembe Pazarı alanından bir hat çıkacak. Cedit’e, Topçular’a, yeni yerleşim alanlarına ulaşacak.”

Münir Karaloğlu, şimdi valisi olduğu Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı yeni teleferik sistemini açmaya hazırlanıyor.

Bizim burada hala Yürüyüş Yolu’ndaki tramvay konuşuluyor.

Bu şehirde toplu taşımaya mutlaka çözüm bulmalıyız. Ama bu çözüm, ya yer altından, ya yer üstünden olmalıdır. Yürüyüş Yolu’ndan tramvay geçirmeyi düşünmek, İzmit’i bitirecektir. Çok pişman olacağız. Çok başımıza vuracağız. Bunu yapmayalım.

Mutlaka tramvay olacaksa, başka bir yol bulalım. Ama öncelikle Büyükşehir’in yine söz verdiği Yarımca-Uzuntarla arasındaki hafif raylı sistemi başlatalım. İzmit’ten tepelerdeki yerleşim alanlarına gidecek teleferikleri yapalım. İzmit-Karamürsel arasında doğru dürüst bir tarife ile vapur seferlerini düzenleyelim.

Büyükşehir yetkilileri, belli ki tramvay için kararını vermiş. Yürüyüş Yolu en uygun güzergah görünüyor. Ama bir yandan da “Anket yapacağız. halka soracağız” diyorlar. Anket yapacaklarsa, seçeneklerden biri de bu tramvay işinden vazgeçmek olmalıdır.

Ben kendi adamı söz veriyorum; “AKP’liler 30 Mart öncesi tramvay sözü verdi. Getirip tramvayı Anıtpark’a kurdu. Sonra yapamadı, vazgeçemedi” diyenlere karşı, Büyükşehir’i ben savunacağım. Ben İzmit için tramvayı savunurken, bu demir vagonun Yürüyüş Yolundan geçeceğini aklımdan bile geçirmedim.

Bu işten yol yakınken vazgeçelim. Kuzey-Güney hattında toplu taşımayı rahatlatacak teleferik alternatifine bakalım. Hafif raylı sistemi, D-100 üzerinden kuralım. Doğu-batı yönünde hafif raylı sistem insanları taşısın. Nuh Çimento Okulu bahçesinden, Perşembe Pazarı alanından teleferikler insanları kuzey-güney yönünde taşısın..

Bence en doğru olan, eğer Yürüyüş Yolu’ndan geçmesi dışında bir alternatif gözükmüyorsa, bu tramvay işinden vazgeçmiştir. Söz, ben AKP’lileri bu konuda seçim öncesi verdikleri sözü yerine getirmiş kabul edeceğim.

Kaynak : ozgurkocaeli.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar