Anadoluyu Balkanlara Bağlayan Köprü Restore EdilecekAnadoluyu Balkanlara Bağlayan Köprü Restore Edilecek :Uzunköprü ilçesindeki, Ergene Nehri üzerinde yer alan ve Anadolu’yu Balkanlar’a bağlayan tarihi taş köprü, restore edilecek.
Belediye Başkanı Enis İşbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi “Uzunköprü”de çatlaklar oluşmaya başladığını söyledi.
Yaklaşık bin 392 metre uzunluğundaki köprünün 174 kemeri bulunduğunu dile getiren İşbilen, şöyle konuştu:
“Ne yazık ki zamanla köprüde çatlaklar meydana gelmiş. Köprünün 174 kemerinden 50’sinin üzerinde çatlaklar oluşmuş. Bugüne kadar dış cephesi birkaç defa tadilat görmüş ama köprüde şu an çok büyük sıkıntılar var. Yıllardır üzerinden çok ağır tonajdaki araçlar geçmiş ve köprüye çok zarar vermiş. Artık 3 tondan fazla ağırlıktaki araçların geçişine izin verilmiyor.”
İşbilen, Karayolları Genel Müdürlüğünün, köprünün projesini hazırladığını, ihale sürecinin ardından restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirtti.
Restorasyonun ardından trafiğe kapatılacak olan köprünün turizm amaçlı kullanılacağını ifade eden İşbilen, şöyle devam etti:
“Uzunköprü, Ergene Nehri üzerinde, Anadolu ile Balkanlar’ı birbirine bağlayan tek ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliği taşıyor. Artık köprüyü kültür mirası olarak kullanmak istiyoruz. Köprüde, tarihe uygun ışıklandırmalar yapılacak. Köprünün kemerlerinde, gözlerinde çeşitli kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz.”
İşbilen, Uzunköprü’nün tek başına Osmanlı’nın büyüklüğünü ve ihtişamını yansıttığını, köprünün tarihte Osmanlı ordusunun Rumeli’ye geçişinde basamak olarak kullanıldığını kaydetti.
– Uzunköprü’nün tarihçesi
Anadolu’yu Balkanlar’a bağlayan taş köprü, 1426-1443 yıllarında, 2. Murat tarafından başmimar Müslihiddin’e yaptırıldı. 174 kemeri bulunan köprü, bin 392 metre uzunluğunda, 6,80 metre genişliğindedir.
Osmanlı’nın, Balkanlar’a yapacağı fetihlerde doğal engel olarak karşısına çıkan Ergene Nehri’ni aşmak için kurulan köprü, akınların kışın da sürdürebilmesini sağladı.
Restorasyonla, en son 1963’te onarıldığı belirtilen köprünün ömrünün uzatılması hedefleniyor.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.